Gündem

Bakan Koca’dan 65 yaş üzeri vatandaşlar için flaş açıklama!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün aşılama çalışmalarına ilişkin ve kısıtlama kararlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalarda 65 yaş üzeri vatandaşlar için de bilgilendirmelerde bulunuldu. İşte Bakan Koca’nın o açıklamaları…

Bakan Koca bugün Türkiye’de aşılama ve normalleşmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bir muhabirinin 65 yaş üzeri vatandaşlar için kısıtlamaların kaldırılması yönündeki sorusu da Bakan Koca tarafından cevaplandı. Bakan Koca 65 yaş üzeri vatandaşlar için yaptığı açıklamada, aşılama oranına göre illerde bu anlamda bir esneme olabileceğini söyledi.

Bakan Koca’nın aşılama ve normalleşme açıklamaları:

Biontech ile ilgili ilk etapta gelecek aşı miktarı 800 bin olacak. Mart ayı sonuna kadar 4,5 milyon olarak netleşti.

Rus aşısının Türkiye’de üretimiyle ilgili bir çalışma olabilir. Astrazeneca firmasıyla da görüşüyoruz, önümüzdeki günlerde ön sözleşme yapabiliriz.

Bizim için önemli olan 20 yaş üstü nüfusumuz belli. Nisan, en geç Mayıs sonuna kadar 105 milyon aşıya erişeceğimizi biliyoruz. Bu ne demek 52,5 milyon insanımızın aşılanması demek. En geç Mayıs ayına kadar bu sayıyı yakalamak istiyoruz. Mayıs sonuna kadar 20 yaş üzerini aşılamak istiyoruz.

İkinci aşıdan sonra iki hafta sonra koruyuculuk başlıyor. Bu süreyi tamamlayan 65 yaş üstü için esnetme yapılabilir.

Bilim Kurulu bu konuyu tartıştı. Pazartesi günü bu öneriyi Kabine’ye sunacağım. Kabine’de bu öneri tartışılacak. Burada önemli olan illerin vaka sayısı, yoğun bakım doluluk oranı gibi parametrelerle yapıldığı tartışıldı. Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olan iller bilinecek ve hangi ilin hangi kararı alması gerektiği belli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir