EkonomiGündem

Aylık elektrik faturası 75 TL üzerinde olanlar dikkat: Nisan, Mayıs, Haziran aylarında yasaklandı!

Türkiye’de elektrikte “serbest tüketici limiti” düşürüldü. Bu nedenle 2021 yılında 75 TL üzerinde faturası gelenler serbest tüketici olarak değerlendiriliyor. Serbest tüketicileri ilgilendiren yeni bir gelişme daha yaşandı. Bazı elektrik satış şirketinin, Nisan-Mayıs-Haziran aylarında abonelerle “ikili anlaşma” yapmasını, bu yolla “serbest tüketici”lere elektrik satışını yasaklandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 25 “toptan elektrik” ve “perakende satış” şirketinin , Nisan-Mayıs-Haziran aylarında abonelerle “ikili anlaşma” yapmasını, bu yolla “serbest tüketici”lere elektrik satışını yasaklandı.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’e konuşan güvenilir kaynaklar yasak hakkında açıklamada bulundu. Aydilek tarafından yapılan açıklamada, “Örneğin, bir serbest tüketicinin portföylerinden çıkışını ve yeni tedarikçisinin portföyüne geçişi mevzuata aykırı olarak engelleniyor. Bazı şirketlerin de zamanında belgeleri sunmamaları yaptırımda etkili oldu. Söz konusu şirketler, bu ve benzeri mevzuat hükümlerine aykırılıklar nedeniyle Nisan-Haziran fatura döneminde ikili anlaşmalar kapsamında yeni tüketici kaydedemeyecekler” ifadelerini kullandı.

Ancak söz konusu şirketler abonelere elektrik satışı yapmaya devam edecekler.

Serbest tüketici nedir?

Elektrik Piyasası Kanunu ile ülkemizde ilk defa “serbest tüketici” kavramı getirilmiş olup, yıllık tüketimi her yıl Kurulca belirlenen tüketim değerinden fazla olan gerçek veya tüzel kişiler tedarikçilerini seçebilme hakkına sahip serbest tüketicilerdir.

Serbest Tüketici Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Tüketiciler, serbest tüketici olup/olmadıklarını görevli tedarik şirketi tarafından gönderilen/bırakılan ödeme bildirimi veya faturalarda görebilirler. Ödeme bildirimi veya faturalarda; aboneliğe ait cari yıl ile bir önceki takvim yılı tüketim miktarları yer alır. Bu miktar o yıl için Kurul tarafından belirlen serbest tüketici limitini geçiyorsa serbest tüketici olma hakkına sahipsiniz demektir.

2 Yorum

  1. Elektrik için başvuru için çok ihtiyacım var iki çocuk annesi çok madurum eşim evden kaçtı çok madurum ekmek almaya param yok Allah rızası için hemen yardıma ihtiyacım var elektrik ödeyemiyor elime 500 TL geçiyor başka gelirim yok

    1. Sosyal yardımlaşma kurumuna başvur elektirik yardımı yapıyor diğer yardımlardan da alırsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir