Gündem

Herkesi ilgilendiriyor: Araba içinde maske kullanımı ile ilgili flaş karar!

Corona virüsü salgını nedeniyle 81 ilde maske kullanımı zorunlu oldu. Bu nedenle Kahramanmaraş’ta yapılan denetimlerde araç içinde maske takmayan bir vatandaşa ceza kesilmişti. Kendisine kesilen cezaya itiraz eden vatandaşı mahkeme haklı buldu.

Pandemi nedeniyle maske kullanmak zorunlu oldu. Bu nedenle kolluk kuvvetleri maske denetimleri gerçekleştiriyorlar. Kahramanmaraş’ta yapılan denetimlerde ise araç içinde maske takmadığı tespit edilen bir vatandaşa para cezası kesildi.

16 Eylül 2020 tarihinde kesilen cezaya vatandaş itiraz etti. Eşi ve bebeğinin de araçta olduğunu, sürekli aynı ortamı paylaştığı aile bireyleriyle birlikteyken maske takmamanın ceza kapsamına alınamayacağını savunan vatandaşın itirazını Kahramanmaraş 1. Sulh Ceza Mahkemesi kısmen kabul etti ve cezayı 789 liraya düşürdü.

Cezası iptal edildi

789 TL para cezasına da itiraz eden vatandaşın dosyasını inceleyen 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 1593 sayılı Hıfzısıhha Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca idari para cezası tanzim edildiğini ancak burada Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesinde yer alan emre aykırı davranış hükümlerinin oluşmadığını belirterek, cezanın iptaline karar verdi.

Cezası iptal edilen vatandaşın avukatı konu hakkındaki değerlendirmesinde, maske kuralı farklı bireylerin aynı araçta bulunması durumunda geçerli olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir