Gündem

1 Mart’tan önce il il duyuruldu! Yeni koronavirüs yasakları!

Ülkemizde uzun bir süredir etkisini gösteren koronavirüs salgınına ilişkin yeni dönem 1 Mart tarihinde başlayacak. Ancak vaka sayılarının yükselişte olduğu iller için 1 Mart’tan önce bazı yasak kararları il il açıklandı.İşte merak edilen yeni koronavirüs yasakları

En son açıklanan koronavirüs tablosuna göre son 24 saat içerisinde 9 bin 572 kişinin salgına yakalandığı açıklanırken, 73 vatandaşımız salgın yüzünden hayatını kaybetti. Vaka sayılarındaki yükseliş vatandaşları endişelendirirken, bazı iller için düğmeye basılırken, il il yeni yasak kararları alındı.

MUĞLA – BODRUM

Alınan karara göre sahil bantları, ören yerleri, park ve mesire alanlarında oturarak piknik yapmak yasaklandı. Alınan kararın içeriği kapsamında salgınla mücadele döneminde vatandaşların evde kalma duygusunu zaafa uğratması sebebiyle bu tür kararın alındığı belirtildi.

KARABÜK

Alınan kararlardan biri de Karabük ile ilgili. Yapılan açıklamada yasak kararının 1 Mart’a kadar yeniden uzatıldığı ifade edilerek, “Gelinen aşamada gerek sektörün talebi, gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler sonucunda, salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesinin amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Nisan 2021 tarihine kadar ara verilmesine oy birliği ile karar verilmiştir”

SAKARYA

Şehir genelinde alınan karara göre 1 Mart tarihinden itibaren tüm spor faaliyetlerinin yanı sıra, düğün, nişan ve kız isteme törenlerine yasak getirildi. Sinema salonları için verilen ara ise 1 Nisan tarihine kadar uzatıldı.

OSMANİYE

Osmaniye’de ise, Türkiye genelinde bir ilk yaşandı. Artık test sonucu pozitif olan ve hastaneye yatışı gerektirmeyen hastalar 7 gün boyunca KYK yurtlarına alınacak. Alınan karara uymayan vatandaşlara idari para cezası verileceği duyuruldu.

ORDU

İl genelinde cenaze törenlerinin en fazla 30 kişi sınırlandırılması, evlerde toplu bir şekilde bir araya gelme gibi birtakım yasak kararları alındı.Aynı zamanda     hayvanlık hariç, çiftçilik faaliyeti için köy ve yaylara çıkmak yasaklandı.

BALIKESİR

Valilik tarafından yapılan açıklamada akraba, komşu, hasta gibi çeşitli ev ziyaretlerinin yapılmaması konusunda uyarılarda bulunuldu. Bütün cadde, sokak ve iş yeri gibi mekanların önünde toplu bir şekilde bulunulması yasaklandı. Aynı zamanda toplu taşımada HES kodu uygulaması ve yolcu kapasite sınırı daha fazla denetlenecek.

TOKAT

Tokat vaka sayısı bakımından en çok görülen 6’ncı il olarak açıklandı. Valilik tarafından yapılan açıklamada düğün ve nikahlar 10 gün boyunca ertelenirken, valilik, “Vatandaşlarımızın özellikle hafta sonu yasaklarına dikkat etmelerini istiyoruz. Cenazelerde ve taziyelerde dikkat etmemiz lazım çünkü en çok bu sebepten kaynaklanıyor. Bunlara daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konuyla alakalı bir kısım kararlar aldık. 10 gün boyunca hayvan pazarlarını kapatacağız. 10 gün boyunca düğün ve nikahların yapılmasını istemiyoruz. Bununla ilgili karar aldık. Bizim Tokat’ta sayımız artmaya başladı. İlk 10’dayız, bunu kabul etmemiz mümkün değil” açıklamasını yaptı.

EDİRNE

Edirne’de de son dönemlerde artan vakalar sebebiyle tedbirler en üst seviyeye çıkartıldı. Beyendik beldesine girişler kontrollü olarak yapılmaya başlandı. Aynı zamanda İpsala bölgesinde de taziye, asker uğurlaması ve ev ziyaretleri gibi etkinlikler için vatandaşlar uyarıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir