Gündem

Uzman isim tarih verdi! İstanbul Boğazı’nın donduğunu göreceğiz!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Doğan Yaşar, yaptığı açıklamasında küresel soğumanın altını çizerek, 2022, 2023 ya da 2024 yılında İstanbul Boğazı’nın doğduğunun görüleceğini ve hatta karşıdan karşıya yürüyerek geçileceğini belirtti. Detaylar haberimizde..

Küresel soğumanın etkisiyle önümüzdeki yıllarda İstanbul Boğazı’nın donacağını iddia eden uzman isim, bu olayın en son 1929 yılında yaşandığını, ancak yeniden olacağını belirtti.

Tüm dünya, asıl sorunun küresel ısınma olduğunu, ancak sorunun küresel soğuma olduğunu belirten DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, çok önemli açıklamalarda bulundu.

MİNİ SOĞUMAYA GİRECEĞİZ

Prof. Dr. Doğan Yaşar, yaptığı açıklamasında “Soğuma demek, kuraklık demektir. Soğuma demek, kıtlık demektir. Bu nedenle, soğumadan korkacağız. 90’lı yıllardan beri hep şunu söylerim; 2020’lere kadar küresel ısınma artarak devam edecek. Tıpkı 900’lü yıllarda olduğu gibi. Ama 2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı’nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı’ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecek. En son 1929 yılında geçildi. 2- 3 yıla kadar tekrar bekliyorum” ifadesini kaydetti.

EN ÖNEMLİ SORUN KURAKLIK OLACAK

Küresel soğuma ile birlikte kuraklık olacağını bu sebeple de yağışların çok düşeceğini belirten Dr. Yaşar, şu ifadeleri kaydetti:

“En önemli sorun kuraklık olur ve yağışlar çok düşecektir. İkinci olarak tarım ürünlerinde çok ciddi düşüşler olacaktır. Anadolu için bu durum, muhteşem avantajlı bir dönem olabilir. Düzgün bir tarım politikasıyla, biz cari açığımızı kapatırız. Çünkü bu dönemde buzullar, Orta Avrupa’ya kadar inecektir. Kuzey Avrupa’da hiçbir şekilde tarım yapılamayacaktır. Bizde de verimlilik düşecektir. 10 kilogram yerine 3 kilogram alacağız. Ama bizde yine de bir verimlilik olacaktır. Az da olsa alacağız. Ürettiğimiz tarım ürünleri değer kazanacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir