GenelSağlık

Sarımsağın şaşırtıcı 8 faydası!

Bu lezzetli, hoş kokulu sebze makarna sosunuzu lezzetli hale getirmekten daha fazlasını yapar. Sarımsak, manganez, selenyum, C vitamini, B 6 vitamini ve allisin dahil diğer antioksidanlar gibi size iyi gelen vitamin ve minerallerle doludur. Antik Yunan doktor Hipokrat’ın her türlü hastalığı tedavi etmek için reçetesini yazmasından beri, sarımsağın sağlık açısından faydaları yüzyıllardır bilinmektedir. Şimdi modern tıp, sarımsağın iyileştirici özelliklerini de benimsiyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, sarımsak yemenin kan damarlarını gevşetmek ve kan akışını artırmak için işe yarayabileceğini bildiriyor. Bu yüzden bulabileceğiniz en taze sarımsak dişlerini alın ve vücudunuz için bu faydalardan yararlanmak için bunları günlük diyetinize ekleyin.

SARIMSAĞIN BAŞLICA FAYDALARI

Sarımsağın vücuda en çok faydası nedir diye sıraladığımızda en başta kan basıncını düzenlemesi, düşük kolestrol, kalp krizi riskini düşürmesi, soğuk algınlığına karşı koruması, kemikleri güçlendirmesi, beyni belleğini güçlendirmesi ve prüzsüz bir cilt yapı oluşumuna etkisinin olması gelir… İşte, sarımsağın en şaırtıcı 8 faydası…

1. Daha İyi Kan Basıncı

Sarımsağın antienflamatuvar faydaları vardır ve kanın vücutta daha kolay akmasına yardımcı olur. Birkaç çalışma, katılımcı sarımsak takviyesi aldığında kan basıncının% 10 düştüğünü buldu. Ek dozların oldukça yüksek olduğunu unutmayın – 600 ila 1.500 mg yaşlı sarımsak özü. Bu, günde yaklaşık dört diş sarımsağa eşdeğerdir, bu yüzden doğramaya başlayın.

2. Düşük Kolesterol

Sarımsak, kolesterolünüzü düşürerek kardiyovasküler hastalık riskini de azaltabilir. Sarımsak takviyesi alan bir grup çalışma katılımcısı, kolesterol seviyelerinin beş aylık bir süre içinde düştüğünü gördü. Buradaki anahtar bağlılıktır. Pek çok doğal ilaç gibi, sarımsağın faydalarının devreye girmesi biraz zaman alır, çünkü vücudunuzda vitamin ve minerallerin birikmesine izin vermelisiniz. Ancak günlük rutininize sarımsak eklemek, her yıl sağlığınıza fayda sağlayabilecek, ömür boyu sürecek bir alışkanlık geliştirmenin sağlıklı bir yoludur.

3. Azalan Kalp Hastalığı Riski

Sarımsak, kolesterolü ve kan basıncını düşürdüğü için kalp hastalığı riskini azaltmada doğaldır. Sertleşmiş kan damarlarını gevşeterek ve trombosit agregasyonunu önleyerek kalp hastalığı riskinizi azaltmada da harikadır. O nasıl çalışır? Sarımsak, kan damarlarını gevşeten nitrik oksit üretimini artırır. Ayrıca trombositlerin proteinlere bağlanmasını önleyerek kan pıhtılarını azaltır . Kalp hastalığı konusunda yardım söz konusu olduğunda, sarımsak sizi korur.

4. Soğuk algınlığı ve Grip için Sarımsak

Sindirilmiş sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve soğuk algınlığı ve grip semptomlarının şiddetini ve süresini azaltır. Bir çalışma, günlük sarımsak takviyesi almanın, katılımcıların maruz kaldığı soğuk algınlığı sayısını% 63 oranında azalttığını gösterdi. Çalışmalar ayrıca, soğuk algınlığı semptomlarının ortalama süresinin beş günden bir buçuk güne düştüğünü de bildirmiştir. Sarımsağı seviyorsanız, soğuk algınlığı hissettiğinizde öğünlerinize daha fazlasını eklemeyi deneyin.

5. Daha İyi Atletik Performans

Eski kültürler, performansı artırmak ve fiziksel emek yapan insanların yorgunluğunu azaltmak için sarımsak kullanıyorlardı. Sonunda, Yunanistan’daki Olimpiyat sporcuları atletik yeteneklerini geliştirmek için sarımsak kullanmaya başladı. Şimdi modern sporcular (ve sıradan insanlar da) egzersize bağlı yorgunluğu azaltmak için kullanıyor . Bazı çalışmalar, altı hafta boyunca sarımsak yağı alan kalp hastalığı olan kişilerin en yüksek kalp atış hızlarını% 12 artırdığını ve yorgunluk hissetmeden daha uzun süre egzersiz yapabileceğini göstermiştir. Zinde kalmayı ve sarımsağı sevmeyi seviyorsanız, günlük diyetinize biraz daha ekleyin ve dayanıklılık artışı alıp almadığınızı görün.

6. Sarımsak Daha Güçlü Kemik Yapısı İçin Gereklidir

Sarımsağın kadınlarda östrojeni artırarak kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var, bu da menopozdan sonra kemik sağlığınız için büyük bir kazanç olabilir . Günlük bir sarımsak dozu eklemek, osteoporoz ve osteoartrit riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir . Kemik yoğunluğu üzerinde gerçek bir etki yaratmak için diğer sağlıklı yiyecekleri de dahil etmeniz gerekiyor – süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, balık ve kuruyemişlerin hepsi iyi seçimlerdir. Ancak somon ve ıspanaklı akşam yemeğinizi biraz daha fazla lezzet için sarımsakla baharatlamak kolaydır.

7. Sarımsağın Beyine Faydası

Serbest radikallerden kaynaklanan hasar yaşlanmaya katkıda bulunur, ancak sarımsak bununla savaşmaya yardımcı olacak güçlü bir antioksidan içerir: S-alil sistein. Bu antioksidan, beyin hasarına karşı koruma ve yaşlandıkça beyninizin daha iyi çalışmasını sağlama konusunda umut vaat ediyor. Sarımsağın kolesterolü ve kan basıncını düşürme yeteneği sayesinde beyninizin kan akışını artırarak çalışır. Bu, demans ve Alzheimer hastalığı gibi beyin bozuklukları riskinin azalması anlamına gelir .

8. Sarımsağın Cilde Faydası

Sarımsak bir süper besindir çünkü pek çok yararlı özelliği vardır: antioksidan, antibakteriyel ve antifungal. Bu da cildiniz için büyük faydalar sağlar. Got akne ? Bakterileri öldürmek için yumrularınızın üzerine çiğ sarımsak sürün. Sadece dikkatli olun ve hassas cildiniz varsa aşırıya kaçmayın. Sarımsağın antioksidan özellikleri, cildinizi korumak ve serbest radikallerin zarar görmesini önlemek için kurtarmaya gelir. Zamanla topikal bir sarımsak özü kullanmak, yaşlanmayı geciktirici etkilere sahip olabilir çünkü sarımsak, cilt hücrelerinin büyümesini ve ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Yaşasın sarımsak!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir