Sağlık

Hamilelik burun tıkanıklığı için kesin çözümler! Hamilelikte burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Hamilelik burun tıkanıklığı hamilelerin günlük hayat kalitesini düşüren doğal bir durumdur. Evde yapabileceğiniz doğal yöntemlerle burun tıkanıklığını açabilirsiniz.

Her hamile kadının 10’undan 7’sinin yaşadığı burun tıkanıklığı sadece gece uykusunu değil, günlük hayatı da son derece olumsuz olarak etkiliyor. Son derece doğal olan hamilelik burun tıkanıklığı, vücudun geçirdiği fizyolojik değişimlerin yanında can sıkıcı olabiliyor. Burun spreyi kullanmanın doğru olmadığı bu dönemde burun tıkanıklığı nasıl geçer? Hamilelik burun tıkanıklığı nasıl açılır? İşte hamilik burun tıkanıklığına kesin çözümler..

Hamilelik döneminde annenin bebeği için fazlaca kan pompalamasından dolayı, vücuttaki bazı bölgeler değişime uğrar. Bu değişimlerden biri de burun etlerinde meydana gelmektedir. Fazla pompalanan kan, burun etlerini şişirdiği için annelerin özellikle de yatarken nefes almaları ciddi derece zorlaşmaktadır. Peki, burun tıkanıklığına doğal çözümler neler?

BURUN SPREYİNDEN UZAK DURUN

Burun spreyi içerdiği katkı maddelerinden dolayı hamilelere önerilmemektedir. Bunun bilincinde olan hamileler de tercih edebilecekleri doğal yöntemlere yönelmektedir. Ancak yine de burun spreyi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için kendi doktorunuzla iletişime geçin.

SICAK SU BUHARI

Sıcak su buharı burun tıkanıklığı açma noktasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri olarak ifade edilmektedir. Bir kabın içerisinde kaynattığınız sıcak suyun buharını içinize çekin. Kesinlikle burnunuzdan nefes almak için kendinizi zorlamayın. Buharın daha etki etmesi için üzerinize bir çarşaf ya da herhangi bir örtü örtebilirsiniz.

TUZLU SU ÇEKMEK

Burna tuzlu su vermek de burun açan doğal yöntemler arasında bulunmaktadır. Burada kullanacağınız suyun ılık olması, sizi çözüme kavuşturacaktır. 1 çay bardağına ılık suya 1 çay kaşığı karıştırdığınız tuzlu suyu burnunuza çekin. Ancak sakın genzinizden aşağıya gitmesine izin vermeyin. Suyu burnunuzda tuttuktan sonra bırakın.

SİRKELİ – KARBONATLI SU

Tuzlu su ile uyguladığınız aynı işlemi sirkeli – karbonatlı su ile de uygulayabilirsiniz. Ancak uyarmamız da fayda var, sirkeli su, tuzlu ve karbonatlı suya göre burnu biraz daha yakabilmektedir.

BUHAR MAKİNESİ

Eğer evinizde buhar makinesi varsa, kesinlikle kullanmalısınız. Gün içerisinde oturduğunuz odada, akşam ise yatmadan 2-3 saat önce uyuyacağınız odada kullanmanız gece rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

ILIK BİR DUŞ

Ilık bir duş alarak da burnunuzu açabileceğinizi görebileceksiniz. Ancak sakın sıcak su ile duş almayın. Sıcak su, hamilelik döneminde doktorlar tarafından önerilmemektedir.

OKALİPTÜS YAĞI

Aktarlarda satılan ve son derece keskin bir kokusu olan okaliptüs yağını da buhar makinesine damlatarak kullanabilir, ya da bulunduğunuz odaya su dolu bir bardağın içerisine damlatarak kokusunun odaya yayılmasını sağlayabilirsiniz.

HIZLI YÜRÜYÜŞ YAPIN

Eğer dışarıya çıkabilecek bir saatte değilseniz koridor ve odaların içerisinde hızlı ve tempolu bir yürüyüş yapın. Ortalama 5 dakika içerisinde burnunuzun açıldığını göreceksiniz.

VİKS KULLANIMINA DİKKAT

Burun tıkanıklığı denilince herkesin aklına viks kullanımı gelmektedir. Ancak fazla viks kullanımı burunu açmanın yanı sıra, burun kuruluğu yapacağı için burun kanamalarına neden olabilir. Kullanmak için doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir