Sağlık

Egzama rahatsızlığı olanlara iyi gelecek 7 öneri!

Egzama semptomları herkes için farklı olsa da, uygun bir cilt bakımı rutini ile çoğu kişi için yönetilebilir. Bir tedavi sizin için işe yaramazsa, umudunuzu kaybetmeyin. Doktorunuzun yardımıyla ve biraz deneme yanılma yoluyla, sizi rahatlatacak bir cilt bakım rejimi bulabilirsiniz. Haberimizde egzaması olanlara iyi gelecek 7 öneride bulunduk.

Egzaması olanlar atak dönemlerinde kendilerini rahatlatacak öneriler araştırıyorlar. Egzaması olanlara iyi gelecek bazı önerilerde bulunduk.

Günlük banyo yapın

Egzama varsa banyo yapmak yapabilecek en kötü şey gibi görünebilir, çünkü su cildi kurutabilir. Ancak iyi bir nemlendiriciyle günlük banyo yaparsanız,  cildi nemlendirmenin ve tahrişi önlemenin en iyi yollarından biri olabilir. Ilık suda geçirdiğiniz süreyi 10 dakikadan fazla olmamak üzere sınırlandırdığınızdan emin olun.

Boya ve koku içermeyen sabun tercih edin

Doğru temizleyiciyi seçmek egzamalı kişiler için özellikle önemlidir. Doktorunuza en az tahriş edici olan (boya veya koku içermeyen) yumuşak bir sabun isteyin. Genellikle alkol ve ciltte tahriş oluşturacak olan diğer bileşenleri içeren antibakteriyel temizleyicilerden uzak durmaya çalışın. Sabunu ellerinizle nazikçe uygulayın (bir bez veya lifle ovmaktan kaçının) ve sabunu cildinizden tamamen yıkayın. Şiddetli alevlenmeler sırasında, sabundan kaçınmak ve sadece ılık suyla yıkanmak isteyebilirsiniz.

Sık sık nemlendirin

Cildinizin kurumasını ve egzamanın alevlenmesine neden olmasını önlemenin en iyi yolu günde 2 ila 3 kez nemlendirmektir. Banyodan, duş aldıktan ve el yıkadıktan hemen sonra cilt hala nemliyken nemlendirmek en iyisidir. Cildinizi bir havluyla nazikçe kurulayın ve ardından yüksek yağ içeriğine sahip kalın bir krem veya nemlendiricinin yanı sıra kaşıntı önleyici krem gibi reçeteli tedavileri doktorunuzun önerdiği şekilde uygulayın. Bunu yatmadan hemen önce yapmak özellikle nemi hapsetmek için faydalıdır.

Bir banyo tedavisi seçin

Egzama belirtilerinize bağlı olarak banyo suyunuza banyo yağı, sirke, tuz veya kabartma tozu ekleyerek cildi sakinleştirebilirsiniz. Hafif bir sirke suyu banyosu, ciltte enfeksiyona neden olan bakterileri azaltmaya yardımcı olabilir ve tuz, şiddetli alevlenmeden kaynaklanan batmayı hafifletebilir. Kabartma tozu banyoları kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Hangi tedavinin sizin için en yararlı olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Çizmemeye veya ovalamamaya çalışın

Kaşıntılı cildi hafifletmek için çizme ve ovalama eğilimindeyseniz, etkilenen bölgeleri bir bandaj veya başka bir malzeme ile kapatmayı deneyin. Yün gibi sıkı, pürüzlü veya cızırtılı kumaşlardan kaçınmak da kaşınmanın önlenmesine yardımcı olabilir. Bunun yerine pamuk gibi yumuşak, nefes alabilen kumaşlarla giyinmeyi deneyin. Ayrıca tırnaklarınızı kesilmiş halde tutmalısınız ve çizilmemesi için geceleri eldiven giymek isteyebilirsiniz.

Islak bir pansuman uygulayın.

Egzama için çok etkili olan daha yoğun bir tedavi, topikal bir kortikosteroid uygulamak ve bölgeyi ıslak bir bandajla sarmaktır. Bu genellikle semptomların saatler veya günler içinde kontrol edilmesine yardımcı olur. Bazen bu yetenekli bir hemşire tarafından yapılmalıdır, ancak kendi başınıza nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız doktorunuzla konuşun.

Nemlendirici kullanın

Evinizde, özellikle kış aylarında bir nemlendirici kullanmak, kaşıntı ve pullanmayı önlemek için nemi havaya ve cildinize geri sokmaya yardımcı olabilir. Taşınabilir bir ev nemlendiricisi veya fırına takılı bir tane kullanabilirsiniz. Bakteri ve mantarların büyümesini önlemek için nemlendiricinizi düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir