Sağlık

Kronik saman nezlesi olanlar dikkat: Nazal polipler nedir?

Kronik saman nezlesi bir çok insan burun tıkanıklığından şikayet ediyor. Bunun sebebi çoğu zaman burun poliplerinin olmasıdır. Peki, nazal polip nedir? Belirtileri nelerdir? İşte cevabı…

Burnunuzda veya burun boşluğunuzda 12 hafta veya daha uzun süren iltihap varsa, burun polipleriniz olabilir. Sinüslerin veya burun geçişlerinin iç yüzeyindeki bu büyümeler genellikle kronik sinüzit, kronik saman nezlesi, astım veya aspirin veya ibuprofen gibi bir ilaca karşı alerji nedeniyle oluşur.

Merak etmeyin, nazal polipler kanser değildir. Acı vermezler ve semptomlara bile neden olmazlar. Nazal polipler, yalnızca nefes alıp vermenizi engelleyecek, koku alma yeteneğinizi etkileyecek veya enfeksiyonlara neden olacak kadar büyükse semptomlara neden olma eğilimindedir. Nazal poliplerin semptomları hakkında daha fazla bilgi edinin ve teşhis ve tedavi hakkında doktorunuzla ne zaman konuşmanız gerektiğini öğrenin.

Nazal polip belirtileri nelerdir?

Nazal polip semptomlarının çoğu, soğuk algınlığı ile aynıdır: burun akıntısı veya tıkalı burun, baş ağrısı veya yüz ağrısı ve horlama. Bu semptomlar 10 günden fazla sürerse, nazal polipler onları şiddetlendiriyor olabilir. Nazal poliplerin ek semptomları şunlardır:

Koku kaybı
Tat kaybı
Üst dişlerinizde ağrı
Devam eden burun kanamaları

Nazal poliplerin acil durum semptomları şunları içerir:

Belirtilerin aniden kötüleşmesi
Nefes almada güçlük
Görme sorunları veya göz çevresinde belirgin şişlik
Yüksek ateşle birlikte şiddetli baş ağrısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir