Gündem

Kapılarınızı ve pencerelerinizi açmayın: Bugünden itibaren Türkiye’ye giriş yapacak!

Avrupa’da hafta boyunca etkisini gösterecek olan çöl tozları hakkında Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit açıklamalarda bulundu. Şenyiğit tarafından yapılan açıklamalarda çöl tozlarının bugünden itibaren Türkiye’ye giriş yapılacağı bildirildi. Şenyiğit açıklamalarında, “Pencereden baktığınızda bulanık bir hava varsa o zaman çöl tozlarının o bölgede etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde kapılar ve pencereler açılmamalı.” İfadelerini kullandı.

Hafta boyunca Avrupa’yı etkisi altına alan çöl tozlarının bugün Türkiye’ye giriş yapması bekleniyor. Bu kapsamda uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, çöl tozları döneminde KOAH hastalarına, bronşit ve astımı olanlara uyarılarda bulunuluyor.

Konu hakkında açıklamada bulunan Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit şu ifadeleri kullandı:

“Pencereden baktığınızda bulanık bir hava varsa o zaman çöl tozlarının o bölgede etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde kapılar ve pencereler açılmamalı. Ayrıca çöl tozlarının yoğun olduğu bölgelerde, virüslerin havada daha fazla kalacağını ve daha fazla risk teşkil edeceğini düşünüyorum. Bu nedenle hafta sonu eğer dışarı çıkmamız gerekiyorsa maskeye daha fazla dikkat etmemiz, mümkün olduğunca da dışarıda daha az durmamız gerekiyor. Çöl tozlarının olduğu ortamda eğer koronavirüsü pozitif olan bir hasta varsa öksürmeyle beraber virüs, o ortamda biraz daha uzun süre kalabilir. Avrupa’dan o mutasyonlu virüslerin çöl tozlarıyla birlikte gelmesi beklenmez.”

Bugün ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından da bazı bölgelere çığ uyarısında bulunuldu. Kurum tarafından yapılan açıklamalarda, “Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” İfadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir