Ekonomi

Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası: Kredi kartları için 1 Mayıs’ta değişiyor!

Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti Bankası Akbank… Kamu ve özel bankaların kredi kartlarını kullanan herkes için geçerli olacak flaş bir gelişme yaşandı. Elde edilen bilgilere göre, bankalarda nakit çekimi 500 lirayı, harcaması 1.250 lirayı geçmeyen kartlar için kimlik tespiti ve bilgi vermeye gerek kalmayacak. Söz konusu uygulama 1 Mayıs’da yürürlüğe girerek başlayacak.

Türkiye’de milyonlarca vatandaş kredi kartı kullanıyor. Kredi kartı kullananları ilgilendiren önemli bir bilgi ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’dan geldi. Buna göre bakanlık Mali Suçları Araştırma Kurulu tebliği ve bazı yönetmeliklerde değişikliğe gitti. Suç gelirlerinin aklanması başta olmak üzere şüpheli işlemlerle mücadele kapsamında yapılan düzenlemelere göre, artık belli limitin altındaki kart kullanıcıları için kimlik tespiti ve bilgi vermeye gerek kalmayacak.

Sadece mal ve hizmet alımında kullanılan ön ödemeli kartlarda geçerli

Son gelen bilgilere göre, yıllık nakit çekim tutarı 500 lirayı, aylık harcama tutarı ve her durumda bakiyesi 1.250 lirayı aşmayan kartlarda kimlik bilgisine gerek olmayacak. Bu uygulamadan faydalanabilmek için ise fon transferi amacıyla kullanılmayan, sadece mal ve hizmet alımında kullanılan ön ödemeli kartlarda geçerli olduğunu bilmek gerekiyor.

Tüm banka müşterilerini ilgilendiren düzenleme 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek. Ancak limiti aşan şüpheli durumlar MASAK’a bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir