Sağlık

Kalp hastalığını önlemenin 8 yolu!

Kalp hastalıkları hem erkek hem de kadınların önde gelen katilidir ve yaklaşık 4’te 1 ölüme neden olmaktadır. Kalp hastalığının gelişmesi için anahtar risk faktörleri arasında tütün kullanımının yanı sıra yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet bulunur. Bazı insanlar, kalp hastalığına genetik bir yatkınlıkla doğsa da, bu kaçınılmaz olduğu anlamına gelmez. Kalp hastalığının başlangıcını birçok şekilde önleyebilirsiniz.

Daha fazla sebzeyle beslenin

Uzmanlar tarafından her hafta birkaç etsiz yemek yemenizi ve diyetinizdeki lif ve tam tahıl miktarını artırmanızı önerilir. Daha fazla vejetaryen yemek yemek, kolesterolünüzü düşürmenize ve kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Aşırı kiloluysanız kilo verin

Çok fazla kilo taşımak kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Obezite ayrıca inme ve diyabet gibi kalp hastalığıyla ilgili diğer sağlık sorunları riskini de artırır. Kilonuzla mücadele ediyorsanız, vücudunuz için sağlıklı bir kilonun ne olması gerektiği ve besleyici bir diyet ve egzersiz programına nasıl başlayacağınız konusunda doktorunuzla konuşun.

Egzersiz yapın

Amerikan Kalp Derneği, haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz veya 75 dakika şiddetli fiziksel aktivite yapılmasını önermektedir. Formda kalmak, kan basıncınızı düşürmeye, kilonuzu yönetmeye, kolesterolü düşürmeye, kan şekerinizi kontrol etmeye ve hatta stresi azaltmaya yardımcı olmak gibi sayısız yolla kalp sağlığınızı iyileştirebilir.

Çevrimiçi bir grup fitness dersi alarak veya bir arkadaşınızın sizinle dışarıda yürüyüşe çıkmasını sağlayarak sporu eğlenceli hale getirin. Bu şekilde, tutarlı olma olasılığınız daha yüksektir.

Yürüyüş yapın

Kalp hastalığını önlemenin en kolay ve en uygun yollarından biri, atletik ayakkabılarınızı bağlamak ve hızlı bir yürüyüşe çıkmaktır. Yürümek, obezite ve yüksek tansiyon gibi kalple ilgili problemler riskinizi azaltmaya yardımcı olan iyi bir orta aerobik aktivite şeklidir. Ancak mahallede dolaşmaktan daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Uzmanlar tarafından günde 10 bin adım öneriliyor.

Araştırmalar, giyilebilir fitness takipçilerinin insanları daha fazla egzersiz yapmaya motive edebileceğini gösteriyor.

Yiyeceklerin etiketlerini okuyun

Kalp-sağlıklı bir diyet uygulamak, sodyum, şeker ve yağ alımınızı izlemek anlamına gelir, çünkü bunlar yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi kalp hastalığı risk faktörlerine neden olabilir. Genel olarak, paketlenmiş yiyecekler taze kadar sağlıklı değildir, bu nedenle ne yediğinizi gerçekten anlamak için yiyecek etiketlerini okumak önemlidir.

Uyku apnesi olanlar dikkat

Uyku apnesi olan kişiler, uyku sırasında birden çok nefes alma duraklaması yaşarlar, bu da daha düşük kaliteli uyku ve kana oksijen tedarikinin azalmasına neden olur. Bu olduğunda vücut zamanla kalp hastalığı riskini artırabilecek stres hormonları salgılar. Uyku apnesi, yüksek tansiyon, felç, atriyal fibrilasyon gibi aritmi ve kalp yetmezliği riskiyle ilişkilidir.

Stresten uzak durun

Stres, yaşamın normal bir parçasıdır, ancak yüksek stres seviyeleri, yüksek tansiyon, aşırı yeme, sigara içme, yetersiz uyku ve fiziksel aktivite eksikliği dahil olmak üzere kalp hastalığı için bir dizi risk faktörünü etkileyebilir. Vücut stres durumunda olduğunda, yüksek seviyelerde kolesterolü, trigliseridleri, kan basıncını ve kan şekerini artırabilen kortizol hormonunu salgılar. Bu nedenle stresi azaltmak, sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır.

Sigara içmek risk faktörüdür

Sigara içmek kendi başına kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür ve yüksek kolesterol seviyeleri, yüksek tansiyon ve obezite gibi diğer risk faktörleriyle birleştiğinde kalp hastalığı riskini daha da artırır. Sigara içme alışkanlığından kurtulmak için yardıma ihtiyacınız varsa doktorunuzla konuşun. Sigarayı bıraktıktan beş yıl sonra, kalp krizi riskiniz sigara içmeyenlere kadar iner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir