Sağlık

Çörek otu yağının faydaları nelerdir?

Çörek otu yağı, yüksek tansiyon ve astım dahil olmak üzere en yaygın sağlıkla ilgili hastalıkların tedavisinde birçok etkisi bulunmaktadır.

Çörek otu yağının antioksidan özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Vücuttaki ve ciltteki iltihaplanmayı gidermeye yardımcı olurlar.Çörek otu yağı, yüksek tansiyon ve astım dahil olmak üzere en yaygın sağlıkla ilgili hastalıkların tedavisinde geleceği göstermiştir. Aynı zamanda vücutta çoğalan ve kandidiyaza neden olan bir maya olan Candida albicans’a karşı güçlü antifungal aktiviteye sahiptir . Çörek otu yağının sağlık yararlarına örnekler:

ÇÖREK OTUNUN BİLİNEN FAYDALARI

Çörek otunun insan sağlığına başlıca faydaları şunlardır;

Kan basıncını düşürmek

İki ay boyunca çörek otu özü içmek, hafif yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürür.

Yüksek Kolesterolü Düşürmek

Çörek otu yağı alarak kolesterolü düşürür. Sağlığınız için iyi olan kolesterol içerir ve kolesterolünüzü sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Bu yağ asitlerinin örnekleri, linoleik asit ve oleik asittir. Yağ seviyesi, çörek otunun nerede yetiştirildiğine bağlı olarak değişebilir. Ezilmiş tohumları yerken insanlar sonuçları görebilir.

Romatoid artrit semptomlarının iyileştirilmesi

Çörek otu yağı içmek, iltihaplı romatoid artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Astım Belirtilerini Azaltmak

Çörek otu yağının anti-enflamatuar etkileri, astım semptomları düzelene kadar sürebilir. Solunum yolundaki iltihabı azaltmanın etkisi de bronşit semptomlarına yardımcı olur.
Mide rahatsızlığını azaltmak: Çörek otu yemek veya çörek otu yağı içmek mide ağrısını ve spazmlarını hafifletmekle ilişkilidir. Yağ, gazı, mide şişmesini ve ülserleri azaltmaya yardımcı olur.

Çörek otu yağının kanser önleyici özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Topikal olarak kullanıldığında cilt kanseriyle savaşmaya yardımcı olur.

Çörek otu yağının cilde faydaları 

Çörek otu yağının problemli cilt durumları için çeşitli uygulamaları ve faydaları vardır. Yağ, birçok sağlıklı bakkal ve eczanede bulunur. Güzellik ve cilt uygulamalarına örnekler:

Yüzdeki ateş

Journal of Dermatology & Dermatologic Surgery’ye göre, yüzde 10 çörek otu yağı ile yapılan bir losyonu uyguladıktan iki ay sonra akne önemli ölçüde azalır. Katılımcılar yüzde 67 memnuniyet bildirdi.

Parlak saçlar

Siyah saç yağı insan saçını yumuşatabilir ve parlatabilir.

Sedef hastalığına iyi gelir

Çörek otu yağı uygulamak, sedef plaklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Cildi yumuşatır

Cildin nemlenmesini ve nemlenmesini artırmak için yağlara ve nemlendiricilere çörek otu yağı eklenir.

Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar

Çörek otu yağı kullanımı, yaraları iyileştirmeye yardımcı olmak için iltihabı ve bakteri varlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Yeni kolajen liflerinin büyümesinde yardımcı olmayabilir, ancak vücudun yeni ve sağlıklı bir cilt oluşturmasına yardımcı olan diğer büyüme faktörlerini uyarır.

Çörek otu yağı nasıl kullanır?

Damak tadınızı genişletmek istiyorsanız yemeklerinize çörek otu ekleyebilirsiniz. Şu anda sağlık için ne kadar siyah yağ alınması gerektiğine dair günlük bir öneri yoktur. Tabaklara ve deri ürünlere işlenmemiş tohumlar eklemek, çörek otu yağını kullanmanın en güvenli yoludur. BGenellikle günde yaklaşık 1-2 çay kaşığı kullanılması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir