EkonomiGündem

İkinci el araç alım satımına vergi geliyor!

Gelen bir son dakika haberine göre ikinci el araç alım satımına vergi geliyor. İkinci el araç alım satımında binde 5 vergi alınması adına yasa taslağı hazırlandı.Taslağın yakın zamanda TBMM Genel Kurulu’na gelerek yasalaşması bekleniyor.

BİNDE 5 VERGİ

Geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını sebebiyle en yüksek fiyatları gören ve hatta sıfır araç fiyatlarını geçen ikinci el araçlar için yeni bir karar çıkmaya hazırlanıyor. Gelen bilgiye göre ikinci el araç alım satımında binde 5 vergi alınacak.

SATIŞ YAPILAMIYOR

Geçen yıl fiyatların yükselmesine rağmen alıcının olduğu ikinci el araç piyasasında şu anda neredeyse yaprak kıpırdamıyor. Fiyatların en dip seviyeyi gördüğü ikinci el araç piyasasında vatandaşlar fiyatların düşmesini beklerken, galericiler ve araç sahipleri bahar aylarında bu fiyatların görülmeyeceğinin altını çiziyor.

SATIŞ MİKTARI EN AZ KASKO DEĞERİ KADAR

Satışa çıkan ikinci el aracın satış miktarı en az kasko değer kadar olacak. Bu şekilde satışın düşük gösterilerek, vergiden kaçmanın önüne geçilmiş olacak. TBMM’ye gidecek olan önerinin yasalaşması halinde ikinci el araçlardan da vergi alınacak.

Konuyla ilgili Meclis’te hazırlanan yasa taslağının genel kuruldan geçtikten sonra yasalaşmasının beklendiği ifade edildi. Taslakta ise, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5” olarak yer aldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir