Ekonomi

Evi olan herkesi yakından ilgilendiriyor! Son tarih 31 Mayıs!

Evi olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Ev, arsa, arazi, iş yeri sahibi olanların Emlak Vergisi ödemeleri 1 Mart tarihinde başlıyor. Emlak vergisi 1. taksit ödemeleri 31 Mayıs tarihine kadar devam edecek. Gayrimenkulü elinde olan ve yeni alanlar bu yıl ödeme yapacak.

Emlak Vergisi’nin miktarı son 4 yıllık taksit komisyonları tarafından belirleniyor. 2017 yılında toplanan komisyoncular 2018 – 2021 tarihleri arasındaki Emlak vergisi miktarını belirledi. Buna göre her yıl yeniden değerleme oranının yarısının eklenmesiyle birlikte bu yıl için oran yüzde 9,11 olurken, vergiler bu yıl yüzde 4,55 oranında artacak.

ÖRNEK TABLO

Evin 2020 yılına ait Emlak Vergisi miktarı: 220.000 TL

2021 yılına ait yeniden değerleme oranının yarısı: Yüzde 4,55

Meskenin 2021 yılı Emlak Vergisi değeri: 230.021 TL

Bin liraya kadar olan kesirlere dikkat alınmayacağından esas alınan emlak vergisi miktarı: 230.000 TL

Bu değerin binde 2’si (Ödenmesi gereken miktar): 460 TL

ÖDEMELER ŞEHİRLERE GÖRE DEĞİŞİYOR

Emlak Vergisi miktarı şehre ve gayrimenkul türüne göre değişkenlik gösterebilecek. Örnek vermek gerekirse, büyükşehir İstanbul’da bir evin değerinin binde 2’si hesaplanırken, Kastamonu’daki evin değeri binde 1 olarak hesaplanacak. Büyükşehirlerdeki arsa binde 6, diğer illerde ise bin 3 olarak hesaplanarak, miktar belirlenecek.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMESİ KİMLER MUAF OLACAK?

Emlak vergisi ödemesinden kimlerin muaf olacağı da merak konusu oldu. Emlak vergisi ödemelerinden emekli maaşından başka geliri olmayanlar, engelliler, gaziler, şehirlerin dul ve yetimleri,brüt miktarı 200 bin metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olanlar Emlak Vergisi ödemesinden muaf bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir