GenelGündem

Evlenecek çiftler dikkat! 2021 düğün sezonu için tarih verildi!

Geçtiğimiz yıl salgından en çok etkilenen kesim, evlenecek çiftler oldu. Yeni normalleşme aşamalarıyla birlikte 2021 düğün sezonunun nasıl olacağı merak ediliyordu. Konuyla ilgili sektör yetkileri tarafından 2021 düğün sezonu için tarih verildi.

Hem mekan sahipleri hem de evlenecek olan çiftler “Düğünler ne zaman başlayacak?” sorusuna cevap arıyor. Konuyla ilgili milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren açıklama İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Adem Sönmez tarafından yapıldı.

RAMAZANA YI BİTİMİYLE DÜĞÜNLER BAŞLAYABİLİR

İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Adem Sönmez, “Bizim öngörümüz, talebimiz ve arzumuz Ramazan ayının bitimi ile beraber düğünlerin de başlaması” ifadesini kullanarak düğün sezonu için beklenen tarihi verdi.

HES KODU HATIRLATMASI

Önümüzdeki dönemlerde düğün davetiyelerine HES kodu hatırlatmasının hatırlatılması gerektiğini belirten Sönmez, şunları söyledi:

“Pandemi döneminin en çok etkilenen meslek grubu düğün davet salonları oldu. 2020 yılında işletme başına ortalama iş kaybı yüzde 90 oldu. 2 aylık yasağın kalktığı dönemde de kısıtlamalar nedeniyle fazla düğün olmadı. Bu süreçte tarihlerini önceden belirleyip düğünlerini yapamayan çiftler de çok büyük mağduriyet yaşadılar, yaşamaya devam ediyorlar”

FİYATLAR KONUSUNDA İSTİKRAR SAĞLANAMADI

“Süreç henüz bitmediği için fiyatlar konusunda bir istikrar sağlanmış değil. Ancak düğünlerde kullanılan her türlü tedarik ve malzemede yüzde 20’den başlayan ücret artışları oldu. Bu durumda 2021 yılında normalleşme başladığında düğün törenlerinde kullanılan ürün ve hizmetlere gelen artışlara bağlı olarak ücret artışı öngörülüyor”

BU DURUM DÜĞÜN FİYATLARINA YANSIYACAK

İstanbul’da düğün organizatörlüğü yapan Ertan Zoroğlu, açıklamasında son dönemlerde yiyecek ve içeceklere yüzde 100’e yakın zam geldiğini ve bu durumun fiyatlara yansıyacağını, “Şu an fiyat araştırmalarına bakarsak yiyecek içeceklere yüzde 100 zam gelmiş durumda. Bu da haliyle düğün fiyatlarına yansıyacak. Düğün yapmak isteyenlere tavsiyem biraz daha beklemeleri. Çünkü düğüne gelecek misafirleri de düşünmek gerekiyor. Yasaklar sebebi ile yaşlılar düğüne gelemiyor, saat sınırlaması olduğu için düğünün başlaması ile bitmesi bir oluyor, birçok insan tedirgin olduğu için düğüne gitmek istemiyor. Biraz daha sabredin çünkü esas olan pandemi sebebi ile düğün sonrası üzüntü yaşamamaktır” şeklinde ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir