Dünya

Ölümcül Lassa Ateşi salgını can almaya devam ediyor! 22 daha kişi hayatını kaybetti!

Gelen bir son dakika haberine göre Nijerya’da hayvanlardan insanlara bulaşan ölümcül Lassa Ateşi salgını can almaya devam ediyor. Salgın sebebiyle şu ana kadar ölü sayısının 22’ye yükseldiği ifade edildi.

Batı Afrika ülkelerinden olan Nijerya’yı etkisi altına alan Lassa Ateşi salgını Ocak ayından beri artış göstermeye devam ediyor. Çeşitli eyaletlerde şu ana kadar Ocak ayından bu yana 102 vaka tespit edilirken, toplam da 22 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Batı Afrika ülkelerinde etkisini gösteren ve her geçen gün can almaya devam eden Lassa Ateşi salgınına ilişkin gelen son verilere göre 22 kişinin hayatını kaybettiği ve 102 kişinin salgına yakalandığı ifade edildi.

İLK DEFA 1969 YILINDA TESPİT EDİLDİ

Salgının ilk olarak 1969 yılında Mali, Togo, Sierre Leone ve Gana gibi pek çok ülkede etkisini göstermeye başladığı belirtildi. Son olarak da geçtiğimiz yılda Nijerya’da acil duruma neden olan Lassa Ateşi salgınının fare dışkısı ile temas sonucu ile bulaştığı öğrenildi. Salgın aynı zamanda insandan insana geçiyor.

Ölümcül kanamalı ateşe yol açan salgına karşın uzmanların halka hijyen konusunda dikkatli olmaları, fare ve diğer kemirgen türü hayvanlarla temas etmemeleri konusunda uyardı. Temas eden kişilerin de mutlaka kendini dezenfekte etmesi gerektiği de gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir