Ekonomi

Doğal Gaz fiyatlarına 1 Mart tarihinden itibaren uygulanacak zam açıklandı!

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) resmi internet sayfası üzerinden 1 Mart tarihinden itibaren uygulanacak doğal gaz zam açıklamasında bulundu. Peki, konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarına uygulanacak olan zam ne kadar olacak? İşte cevabı…

Türkiye’de vatandaşlar bu sene doğal gaz fiyatlarında indirim bekliyorlardı. Ancak BOTAŞ mart ayına ilişkin tarife tablosunda doğal gaz fiyatlarına zam uygulanacağı görüldü. Aylık olarak hesaplanan doğal gaz fiyat tarifesine göre, Mart ayında konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarına yüzde 1 zam uygulanacak.

Konut tüketicileri için 1000 metreküp doğal gaz için 1289 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise 1442 lira olarak belirlendi.

2021 YILI MART AYI DOĞAL GAZ TOPTAN SATIŞ FİYAT TARİFESİ DETAYI

1. 1 Sm³: 15°C ve 1.01325 bar mutlak basınçtaki 1 m³ Gazın hacmine tekabül eder.

2. Fiyatlandırmada Doğal Gazın 9155 Kcal/Sm³ olan üst ısıl değeri esas alınmıştır.

3. Bu fiyatlara Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) ilave edilecektir.

4. Dağıtım Şirketinin Sözleşme Süresi içerisinde Kademe-2 tarifesi uygulanan serbest tüketici müşterisinin Aylık Fiili Çekiş Miktarları toplamının, Sözleşme Süresi sonu itibarı ile Kademe-2 tüketim miktarı sınırının (300.001 Sm³) altında kalması durumunda; Dağıtım Şirketinin söz konusu serbest tüketicilerinin Aylık Fiili Çekiş Miktarları için Kademe-1 ile Kademe-2 arasındaki fiyat farkına ilişkin bedel, BOTAŞ tarafından her türlü ferilerden (faiz v.s.) ari ve Aylık TÜFE değişim oranları güncellemesi yapılmaksızın Dağıtım Şirketine ödenecektir.

Ancak, sözleşme süresi boyunca Dağıtım şirketi tarafından Kademe-2 müşterisi olarak bildirilen Dağıtım Şirketinin serbest tüketici müşterisinin sözleşmesinin Dağıtım Şirketinin Sözleşme Süresi içerisinde fesih olması sebebiyle, Dağıtım Şirketinin söz konusu serbest tüketici müşterisinin Aylık Fiili Çekiş Miktarları toplamının Kademe-2 tüketim miktarının altında kalması durumunda; sözleşmesi fesih olan Dağıtım Şirketinin serbest tüketici müşterileri için BOTAŞ tarafından Dağıtım Şirketine Kademe-1 ile Kademe-2 arasındaki fiyat farkına ilişkin herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

5. Dağıtım Şirketi tarafından Kademe-1 tarifesi uygulanan serbest tüketicimüşterilerinin Aylık Fiili Çekiş Miktarları toplamının, Sözleşme Süresi içinde Kademe-2 tüketim miktarı sınırının (300.001 Sm³) aşması durumunda, Dağıtım Şirketinin Sözleşme Yılı başından itibaren söz konusu Serbest Tüketicisinin Aylık Fiili Çekişleri üzerinden her Ay için bildirimin yapıldığı Aya kadar hesaplanan Kademe fiyat farkına ilişkin bedel, BOTAŞ tarafından Aylık TÜFE değişim oranları ile bildirimin yapıldığı Aya kadar güncellenerek Dağıtım Şirketine fatura edilecektir.

6. Yıllık tüketimi 300.001 Sm3 ve üzerinde olan Konut tüketicileri (evsel tüketiciler) için uygulanacak Doğal Gaz Satış Fiyatı, Tarife’de yer alan Serbest Olmayan Tüketici(Abone) fiyatı olacaktır.

7. Tarifede yer alan bu fiyatlar İletim (Hizmet ve Kapasite), Depolama ve Sevkiyat Kontrol Bedelleri dahil fiyatlardır.

8. Bu fiyatlar 1 Mart 2021 itibarıyla geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir