Genel

81 il hava durumu tahmini açıklandı! Bu gece için acilen tedbirinizi alın!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, akşam saatlerde, gece boyunca yarın sabaha kadar etkili olacak hava durumu tahminlerini bölge bölge açıkladı. Açıklanan hava durumuna göre bazı bölgelerimizde yağışların geri geldiğinin altı çizilirken, yağmur, kar ve karla karışık yağmura karşı uyarılar da peş peşe geldi.

Vatandaşların merakla beklediği hava durumu tahmini 81 il için akşam saatlerinde açıklandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada uyarılar peş peşe geldi. İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumu tahminleri ve yapılan uyarılar..

MGM tarafından yapılan açıklamada “Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu Kırklareli, Tekirdağ, Giresun, Kars, Ağrı, Iğdır, Diyarbakır, Batman, Siirt çevreleri, Ankara’nın kuzey ve batısı, Erzurum’un güney kesimlerinin yağışlıdiğer yerlerinin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılar ve Güneydoğu Anadolu’da yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis ile birlikte buzlanma ve don olayları bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsü bulunan kesimlerde çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır” açıklaması yapıldı.

HAVA SICAKLIĞI VE RÜZGAR NASIL OLACAK?

Yapılan açıklamada aynı zamanda hava sıcaklığı ve rüzgar bilgisine de değinildi. Hava sıcaklığında sıcaklıkların batı kesimlerde 1 ila 3 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağının tahmin edildiği belirtildi.

Rüzgara ilişkin de bilgi veren MGM, genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Kıyı Ege’de yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) eseceğinin tahmin edildiğinin altı çizildi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

MARMARA

Parçalı, zamanla çok bulutlu, güney ve doğusu ile Kırklareli ve Tekirdağ çevrelerinin yağmurlu, Kırklareli, Bilecik ve Bursa’nın yüksek kesimlerinin karla karışık yağmur ve hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, İç Ege’nin karlakarışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kıyı kesimlerde kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde pus, yer yer sis bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve az bulutlu zamanla batısı çok bulutlu yarın Batı Akdeniz’in sağanak yağışlı, iç kesimlerinin yükseklerinin karlakarışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu, Eskişehir çevreleri ile Ankara’nın kuzey ve batı kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde pus, yer yer sis bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve hafif kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde pus, yer yer sis ile beraber buzlanma ve don olayları bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları ile Giresun çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde pus, yer yer sis ile beraber buzlanma ve don olayları bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin güneydoğusu ile Kars, Iğdır, Ağrı çevreleri ve Erzurum’un güney kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Şırnak ve Iğdır çevrelerinde yağmur ve yer yer karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Bölge genelinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte pus, yer yer sis bekleniyor. Bölgenin doğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey kesimlerinde pus, yer yer sis bekleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir