Gündem

İzmir, Muğla, Antalya, İstanbul ve 18 diğer il için bugün başlıyor!

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ile yüksek riskli illerde bazı kısıtlamaların kaldırıldığı bildirildi. İzmir, Muğla, Antalya, İstanbul ve 18 diğer il için yapılan açıklamada hangi kısıtlamaların kaldırıldığı merak ediliyor. İşte 22 ilde bugün uygulanmaya başlanacak normalleşme kararları.

Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de bir çok kısıtlama uygulanıyor. Ancak ‘Yerinde karar’ döneminin Mart ayında başlaması ile beraber birçok il için bazı yasaklar kaldırıldı. İstanbul ve İzmir gibi yüksek riskli illerde kaldırılan yasak kararları tek tek açıklandı. Peki, yüksek riskli iller hangileri? Hangi yasaklar kaldırıldı? İşte cevabı…

Yüksek riskli iller hangileridir?

Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan, Yalova, Kocaeli, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir

Hangi kısıtlamalar kaldırıldı?

Bugün yüksek riskli illerde 65 yaş ve üzerindekiler 10.00-14.00 arasında, 20 yaş altındakiler 14.00-18.00 arasında sokağa çıkabilecek.

Yüksek riskli illerde cuma 21.00-cumartesi 05.00, cumartesi 21.00-pazartesi 05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya devam edilecek.

Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı pastane, kıraathane gibi yerler sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile faaliyet gösterebilecek.
Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecek.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.
Genel kurullar yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.
Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacak.

Sadece liselerde yüz yüze sınavlarda yapılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir