Gündem

Bu sene bayram günlerinde sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasağı uygulanacak mı?

Türkiye bugün kontrollü normalleşme dönemine geçti. İllere göre sokağa çıkma kısıtlaması esnetildi. Bu nedenle bu sene bayram günlerinde sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasağı uygulanıp uygulanmayacağı merak ediliyor. İşte ülkemizde kısıtlamalara ilişkin son gelişmeler

Küresel pandemi Türkiye’de de etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda 2020 Ramazan ve Kurban Bayramı’nda bazı tedbirler uygulanmıştı. 2021 yılı için tatil planı yapan vatandaşlar ise bu sene bayram günlerinde sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasağı uygulanıp uygulanmayacağı merak ediyorlar.

Bu sene Ramazan Bayramı Ramazan Bayramı 13 Mayıs Perşembe Kurban Bayramı ise 20 Temmuz Salı tarihinde başlayacak. Ancak yetkililer henüz bayram kısıtlamalarına ilişkin resmi bir açıklamada bulunmadılar. Peki, Türkiye’de Mart hangi illerde sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırıldı?

Hangi illerde sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı?

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan genelgeye göre, yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak olup bu illerde Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

Düşük Risk Grubunda Yer Alan İller; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. (14 İl)

*Orta Risk Grubunda Yer Alan İller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat. (28 İl)

*Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak. (22 İl)

*Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller; Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 İl)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir