EkonomiGündem

İkinci el araç alacaklara çok kritik bir uyarı geldi!

Koronavirüs salgını sebebiyle bir dönemdir fiyatların zirve yaptığı ikinci el araç piyasası şu anda ciddi derecede düşüş göstermiş durumda. İkinci el araç piyasasındaki son durumu değerlendiren uzmanlar, yaptıkları açıklamalarında fiyatların kısa süre içerisinde yükselebileceğinin altını çizerek, araç alacakların elini çabuk tutması gerektiğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama Mersin Oto Galericiler Sitesi Başkanı Murat Koçaçoğlu tarafından geldi. Başkan Koçaçoğlu yaptığı açıklamasında ikinci el araç piyasasının harekete geçebileceğini belirtti. İkinci el araç almak isteyen vatandaşlara ise bu kapsamda uyarılar peş peşe sıralandı.

PİYASA HAREKETLENMEYE BAŞLADI

Kademeli normalleşme ile birlikte ikinci el araç fiyatlarının daha da düşüp düşmeyeceği merak konusu oldu. Ancak Mersin Oto Galericiler Sitesi Başkanı Murat Koçaçoğlu açıklamasında ikinci el piyasasının artık hareketlenmeye başladığını belirtti.

NORMALLEŞME İLE BİLRİKTE PİYASA DAHA DA HAREKETLENECEK

Piyasada, fiyatların artık normale döndüğünün altını çizen uzman isim yaptığı açıklamasında, “Fiyatlardaki artışın ardından düşüş yaşanması normal. Fiyatlar normal seyrine geldi. Araç alım satımı yapılabilir şu an. Otomotiv sektörünün tümünde düşüş söz konusu. Koronavirüs salgını nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen vatandaşlar, araç alım satımını canlandıracak. Normalleşme ile beraber piyasa daha da hareketlenecek” dedi.

İKİNCİ EL ARAÇ DOLANDIRICILIĞINA KARŞI DİKKAT

Vatandaşları özellikle ikinci el araç dolandırıcılığına karşı dikkatli olmaları konusunda uyaran Koçaçoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Vatandaşlar internet üzerinden araç alımı yaparken, yetki belgesine dikkat etsin. Bu belgeye sahip olanlar devletin denetiminden geçmiş işletmelerdir. İnternet üzerinden alım yapılırken dolandırıcılık yapılıyor. Alıcı olan kişilerin tercihleri, bu durumu belirleyecek. Piyasa fiyatının altında araç buldum diye sevinenler dolandırılmaya müsait. Öncelikle yetki belgesi olup olmadığı kontrol edilmeli. Kaç yıldır sektörde oldukları, iş yerlerinin kaldırım üzerinde mi yoksa oto galerici sitesinde mi bakılmalı. İkinci el araç alacaklar öncelikle TSE belgeli firmadan ekspertiz yaptırsınlar. Artık araç alım satımında garanti veriliyor. Bu da alıcıyı koruyor”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir