Sağlık

Bu cilt hastalıklarını sivilce zannedebilirsiniz!

Bir çok kişi yüzündeki ve vücudundaki sivilcelerden zaman zaman şikayet eder. Ancak bazı cilt hastalıklarının sivilceleri taklit edebildiğini biliyor muydunuz? Peki, sivilce belirtilerini başka hangi cilt rahatsızlıkları taklit edebilir?

Özellikle genç yaştaki bir çok kişinin sorunu olan sivilcelere çok benzer başka cilt hastalıklar hakkında birçok kişi yeterli bilgiye sahip değil.

Gül hastalığı

Bu durum sivilcelerle karakterizedir ancak komedonlarla (hafif akne) değildir ve yüzün orta üçte birlik kısmında kızarıklık, kızarma ve yüzeysel kan damarları ile birlikte görülür. Genelde 30’lu, 40’lı ve daha büyük yaştaki insanları etkiler.

Kıl dönmesi

Daha çok erkeklerde görülen ve bazen sivilceye benzeyen kıl dönmesi deri altı kistinin deri artıklarıyla dolup iltihaplanması ve daha sonra bunu boşaltmak için derinin bir takım yollarla fistülize olmasıyla tanımlanan bir cilt hastalığıdır.

Kıl kökü iltihabı

Karın, kalça veya bacaklar gibi vücudun diğer kısımlarında sivilce oluşabilir. Bunlar sivilceyi değil iltihaplı folikülleri temsil eder. Bunlar kendiliğinden geçmezse, doktorlar genellikle akne için kullanılanlarla aynı olmayan oral veya harici antibiyotikler yazabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir