Ekonomi

Altın alacaklar dikkat! Uzmanlardan flaş uyarı geldi!

Son dönemlerde düşüş gösteren altın fiyatları ile ilgili uzmanlardan flaş bir uyarı geldi. Güçlenen doların etkisiyle birlikte düşüş eğilimi gösteren altın fiyatlarının daha ne kadar düşeceği merak edilirken, uzman isimlerden altın fiyatlarının birden yükselebileceği açıklaması geldi. Detaylar haberimizde

Dolardaki düşüşlerden etkilenen altın fiyatları Şubat ayında ciddi bir düşüş yaşadı. Ancak bu hafta fiyatlarıyla yüksek bir giriş yapan altın fiyatları ons başına 1.760 dolara kadar ulaştı. Konuyla ilgili Stratejist Tunç Şatıroğlu yaptığı açıklamasında gram altının 15 TL değer kaybettiğini, şu an için altın fiyatlarında olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili yapılan yorumlara ilişkin, gram altının 431 TL’ye ulaşabileceği şu şekilde ifade edildi:

“Gram Altın, ons ve USDTRY tarafındaki aşağı tepki sebebiyle 411 desteği altında kalarak 406 ve 400 desteklerimize ulaştı ve yeniden alıcılar sahneye çıktı. Gün içinde 400 oldukça kritik bir destek, 411 ise yukarı hareketin yeniden hızlanması için, belirleyici bir direnç olarak kullanılabilir. 411 üzerine yeniden çıkabilirse 424 427 ve 431 ilk hedefler olarak kullanılabilir. Ancak 411 altında tutunması durumunda yeniden 400 393 ve 388 e doğru gerileme gözleyebiliriz”

DOLANDIRICILIK ŞİKAYETLERİ DE ARTMAYA BAŞLADI

Altın fiyatlarındaki durum henüz tam olarak netleşmezken, aynı zamanda son dönemlerde altın fiyatlarında dolandırıcılık şikayetlerinin de artmaya başladığı ifade edildi. Sektörde çok fazla dolaşmaya başlayan sahte altını vatandaşların anlayamayacağı ve Avrupa’dan getirilen özel cihazlarla ancak anlaşılabileceği belirtildi.

BÜYÜK BİR ÇETE HALİNE GELMİŞLER

Özellikle hastane yakınlarında bulunan dolandırıcılar, ellerindeki altını değerinin altında satmış gibi göstererek, vatandaşları dolandırıyor. Emtia Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaptığı açıklamasına “Türkiye çapında tüm esnaf ve kuyumcu odalarının içinde bulunduğu bir iletişim gurubumuz var. Son dönemde burada altın ile ilgili çok fazla dolandırıcılık şikâyeti alıyoruz. Bu kalpazanların hedefinde ağırlıklı olarak çeyrek altın, tam altın, cumhuriyet altını ve bilezik-takı grubu yer alıyor. Büyük bir çete hâline gelmişler. Öyle ki, Avrupa’dan büyük maliyetlerle özel cihazlar getiriyorlar. Bu cihazlar, emniyetin son zamanlarda yaptığı bazı operasyonlarda da ortaya çıktı. Altının birebir taklidini yapabiliyorlar” diyerek vatandaşları uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir