Gündem

Bakan Koca son dakika açıkladı! Mutasyonun görüldüğü il sayısı 70 oldu!

Gelen bir son dakika haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mutasyonlu virüsün görüldüğü illerin sayısının 70’e ulaştığını duyurdu. Dün kontrollü normalleşme başladı. Ancak bugün gelen son bilgiyle birlikte, virüsün yayılımının hala hız kesmediği görüldü.

Açıklanan son koronavirüs tablosuna göre vaka sayıları 11 bini geçmesiyle birlikte mutasyon virüsün hız kazandığı görüldü. Bakan Koca konu ile ilgili yaptığı açıklamasında mutasyonlu virüsün görüldüğü illerin sayısının 70’e ulaştığını belirtti.

Dün düzenlenen kabine toplantısı sonrasında gazetecilere önemli açıklamalarda bulunan Bakan Koca, “Virüsün mutasyona uğramış halinin görüldüğünü il sayısı 70’e ulaştı” dedi. Bakan Koca’nın açıklamasının devamında İngiltere varyantı olan mutasyonun daha hızlı yayıldığına dikkat çekti.

Bakan Koca’nın konu ile ilgili yaptığı açıklamasının devamında, “Mutasyonlu korona hızla yayılırken sevindirici bir gelişme de var. Mutasyonlu virüsün etkinliği, bulaş ve yayılma hızı ile aynı oranda değil. Koca, virüsün bulaştığı kişiler arasında, ağır hasta olma oranın oldukça düşük olduğunu ifade etti. Yani vaka sayısı ve ağır hasta sayısı aynı oranda artmıyor” açıklamasını yaptı.

İLLER ARASI KONTROLLÜ GİRİŞ ÇIKIŞ TEDBİRİ GÜNDEMDE

Mutasyonlu koronavirüse ek olarak riskli olan iller arasındaki seyahat sorusuna ise Bakan Koca, “Bu karar hemen uygulanmayacak. Yeni normalin etkisi en az iki hafta gözlemlenecek, olumsuz bir tablo ortaya çıkarsa bu tedbire başvurulması gündeme gelebilecek” değerlendirmesinde bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir