Ekonomi

Kredi ve kredi kartı borcu olanlar dikkat! 90 gün..

Salgın döneminde vatandaşlar işlerinde yaşadıkları sorunlar sebebiyle ödeme takvimlerini aksattı. Pandemi döneminde her zamankinden daha fazla bir şekilde kredi ve kredi kartlarına talep oldu. Borcunu ödeyemeyen ve geciktiren vatandaşlar için önemli bir açıklama yapıldı. Banka, borcu olan vatandaşlara ortalama 90 günlük bir süre tanıyor. 90 gün içerisinde borcun ödenmemesi durumunda borçlu kişi, kara listeye alınıyor. Peki, kara listeden nasıl çıkılır?

Bankalar, vatandaşlara sunduğu kredi ve kredi kartları için geri ödemeleri bir miktar faizli bir şekilde alıyor. Ancak borcunu zamanında ödeyemeyen kişiler için 90 günlük süreç sonrasında yasal dönem devreye giriyor.

BORCUNU 90 GÜN ÖDEYEMEYENLER DİKKAT

Bankalar verdikleri kredi ve kredi kartları için aylık olarak geri ödeme alıyor. Ancak borcunu ödeyemeyenler için 90 günlük bir süre veriliyor. Borcunu 90 gün içerisinde ödeyemeyenler için yasal takip süreci başlıyor. Bankalar bu 90 gün içerisinde müşterilerine yazılı ve sözlü olarak ulaşarak, borç ödeme hatırlatması yapıyor.

Bankalar, yaşadıkları gecikmeleri ise Kredi Kayıt Bürosu’na bildiriyor. Bu durum da üye tüm kuruluşlar tarafından görüntülenebiliyor.

90 günlük hatırlatma sonunda ödemelerini alamayan banka müşteri için yasal yollara başvurmak durumunda kalıyor.

KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKILIR?

Borcunu 90 gün içerisinde ödeyemeyen vatandaşlar kara listeye alınıyor. Kara listeden çıkabilmek için ilk olarak borcun tamamının ödenmesi gerekiyor. 5 yıl içerisinde ayn durumun tekrarlanmaması durumunda kişi kara listeden çıkabiliyor.

Kara listeden çıkmak için borcun tamamını tek seferde ödeyemeyenler yapılandırma işlemi yaptıktan sonra düzenli bir şekilde ödeyerek kara listeden çıkabilir.

KARA LİSTEDE OLANLAR KREDİ KARTI ALABİLİR Mİ?

Kara listede olan vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında kara listedeyken kredi kartı alıp almayacaklarıdır. Bankalar tarafından kar listede gözüken bir kişinin kredi alması ya da kredi kartı kullanması çok zor olacaktır.

Bazı bankalar kampanya döneminde düşük limitli kredi kartı verebiliyor. Kişi bu sırada ödemelerini aksatmadan ve düzenli olarak yaparsa, kredi notunu yükseltebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir