Gündem

EYT son dakika gelişmesi!

EYT son dakika gelişmesi konusunu yakından takip edenler için flaş bir olay yaşandı. HDP, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) için bir kanun teklifi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundu. Sunulan teklifte, prim ve sigortalılık durumunu tamamlayanların yaş haddine bakılmadan emekli edilmesi istendi.

Konuyla ilgili teklif Halkların Demokratik Partisi İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü tarafından sunuldu. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi içerisinde prim ve sigortalılık durumunu tamamlayanların emekli olması gerektiği yer aldı. Detaylar haberimizde

EYT için verilen teklifte, “Teklif ile 08.09.1999 tarihi öncesinde sigortalı olan ve yaşlılık aylığı için gereken sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı koşulunu sağlayanlara, yaş haddi koşulu gözetilmeksizin, yaşlılık aylığı bağlanması amaçlanmaktadır” ifadesi kullanıldı.

TBMM’de sunulan teklifin tam hali şu şekilde ifade edildi:

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

HDP’li Pekgözegü tarafından sunulan kanun teklifinden sonra ne olacağı merak konusu oldu. Kanun teklifinin önümüzdeki günlerde Plan ve Bütçe komisyonu ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na gelmesi bu burada kabul edilmesi durumunda Meclis’in gündemine gelmesi bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir