Ekonomi

Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Mart ayı kira artış oranı açıklandı!

Gelen bir son dakika haberine göre bugün Şubat ayı tüketici fiyat endeksinin açıklanmasıyla birlikte Mart ayında kiralara yapılacak zam oranları da belli olmuş oldu. Ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren Mart ayı kira artış oranı haberimizin devamında mevcut

Şubat ayının tüketici fiyat endeksinin açıklanmasıyla birlikte ev sahibi ve vatandaşları ilgilendiren Mart ayı kira artış oranı da resmen açıklanmış oldu. TÜFE miktarı bir önceki aya göre yüzde 0,91 oranında, Aralık 2020 döneminde göre yüzde 12,81 oranında artış gösterdi. TÜFE oranı, tahminlerin üzerinde olarak açıklandı.

KİRALARA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Özellikle kiracılar, bundan sonra ödedikleri kiraların ne kadar zamlandığını merak ediyor. Enflasyon rakamlarıyla birlikte kiralara ne kadar zam yapılacak? sorusunun da cevabı belli olmuş oldu. Mart ayı için yüzde 12,81 zam yapılacak. Bu da bin TL için 128 TL zamlı miktar anlamına geliyor.

MART AYI KİRA ZAMMI ORANI

Enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte Mart ayı kira zam oranı da netleşmiş oldu. Kiracılar Mart ayı kira miktarı araştırması yaparken, detaylar şu şekilde aktarıldı:

Örnek Kira Miktarı: 1.000 TL

Mart 2021 Kira Artış Oranı: Yüzde 12,81

Mart Ayı Zamlı Kira Tutarı: 1.128,10 TL

Açıklanan son rakamlara göre bin TL kira ödeye bir kiracı Mart ayı içerisinde bin TL yerine kirayı 128,10 TL zamlı olarak ödeyecek. Buna göre zamlı kira oranı 1.128,10 TL olarak ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir