Gündem

Son dönemlerdeki artışa ilişkin korkutan açıklama! Kasım ve Aralık’tan kötü..

Son dönemlerde artış gösteren vaka sayılarına ilişkin herkesi korkutan bir açıklama geldi. Türkiye’nin yaklaşık 1 yıldır mücadele ettiği koronavirüs salgınına karşı 1 Mart Pazartesi günü normalleşmeye geçilmişti. Ancak bazı illerle birlikte ülke genelinde yeniden 11 binlere ulaşan vaka sayılarına ilişkin uzmanlar tablonun Kasım ve Aralık’tan daha kötü olabileceğini söyledi.

Türkiye salgınla mücadelede 1 Mart itibariyle yeni bir döneme adım attı. Pazartesi günü açıklanan Türkiye koronavirüs risk haritasında durum iç açıcı olmamasına rağmen, bazı illerimiz kademeli olarak normalleşmeye başladı. Aylardır kapılarını kapatan restoran ve kafeler, kararın açıklanmasıyla birlikte doldu. Bu gelişme esnafları sevindirirken, vakalardaki ciddi artış yeniden tedirgin etmeye başladı.

VAKA SAYILARI 11 BİNİN ÜZERİNDE

3 Mart koronavirüs tablosuna göre vaka sayıları yine 11 binin üzerinde kaldı. Uzmanlar yaptıkları açıklamada kısa sürede duruma müdahale edilerek, vakaların düşürülememesi durumunda, Türkiye’nin risk haritasının kıpkırmızı olacağı konusunda uyarılarda bulunuyor.

“BİLİMSEL KURUL TEDBİRLERİ KALDIRMAYI ÖNERMEDİ”

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yaptığı açıklamasında son bir iki haftadır vaka sayılarında kıpırdanma olduğunu ve uluslararası bilimsel kurulun tedbirleri kaldırmayı önermediklerini belirtti. Tabloda İstanbul, Ankara ve İzmir’i gösteren uzman isim, “Tablo kasım, aralıktan kötü olur mu diye endişeliyim” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir