Gündem

Pandemi nedeniyle tazminatsız olarak işten çıkarıyorlar!

Salgın nedeniyle işten çıkarılmaları yasaklayan düzenlemenin süresi 17 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmıştı ancak bu yasağa rağmen işçiler İş Kanunu'nun 25'inci maddesinin (2)'nci fıkrasında belirtilen subjektif gerekçelerle ve pandemi nedeniyle tazminatsız olarak işten çıkarılıyorlar. Konuyu Meclis Gündemine getiren İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, ''Yasağa rağmen pandemi gerekçesiyle ve kod 29'la işten çıkarmanın artıyor olması karşısında bir kez daha Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına işverenlerin bu suiistimallerinde daha sıkı denetimler yapması ve gerekli önlemleri alması çağrısında bulunuyorum'' dedi. Özdemir yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

SİBEL ÖZDEMİR (İstanbul) – Salgın nedeniyle işten çıkarılmaları yasaklayan düzenlemenin süresi 17 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmıştı ancak bu yasağa rağmen işçiler İş Kanunu’nun 25’inci maddesinin (2)’nci fıkrasında belirtilen subjektif gerekçelerle ve pandemi nedeniyle tazminatsız olarak işten çıkarılıyorlar. Daha önce gündeme getirdiği Sinbo işçilerinden sonra, daha bugün İstanbul Haramidere’de faaliyet gösteren SML etiket fabrikasında çalışan 22 işçi pandemi gerekçesiyle tazminatsız şekilde iş yerinden çıkarıldıklarını tarafıma bizzat illettiler. İşten çıkarılan 22 işçinin işten çıkarılmasının asıl gerekçesinin pandemi değil, sendikalı oldukları belirtilmiştir.

Yasağa rağmen pandemi gerekçesiyle ve kod 29’la işten çıkarmanın artıyor olması karşısında bir kez daha Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına işverenlerin bu suiistimallerinde daha sıkı denetimler yapması ve gerekli önlemleri alması çağrısında bulunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir