Ekonomi

Türkiye Azerbaycan’dan çay mı ithal ediyor?

Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, ÇAYKUR'un depoları Türk çaylarıyla doluyken Türkiye’nin Azerbaycan’dan çay ithal ettiğini söyledi. Konu ile ilgili mecliste açıklamalar yapan Kaya, gümrük vergisinden muaf 300 ton siyah çayın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ithal edildiğini belirtti.

AHMET KAYA (Trabzon) – Elimde bir Cumhurbaşkanlığı kararı var, karar sayısı 3583. Kararda diyor ki: “Azerbaycan Cumhuriyeti menşeili bazı ürünlerin ithalatında tarife kontenjanı uygulaması hakkında karar.” kararı açıyoruz, içeriğinde 300 ton siyah çayın, tarife kontenjanları çerçevesinde yapılacak ithalatla gümrük vergisinden muaf, yani sıfır gümrük vergisiyle Türkiye’ye getirilmesi kararı.

Şimdi, buradan soruyorum, Türkiye çay üreticisi bir ülke. Rize’de, Trabzon’da, Giresun’da, Artvin’de binlerce insanımız çaydan ekmek yiyor. Türkiye’nin yerli ve millî çayı varken bir başka ülkeden, Azerbaycan’dan niye çay alıyoruz? Bunu çıksın, bu ithalat kararının altına imza atanlar lütfen açıklasınlar. “Yerliyiz, millîyiz.” diyorlar ama bizim çay üreticimiz perişanken, ÇAYKUR’un depoları Türk çaylarıyla doluyken maalesef Azerbaycan’dan çay alınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir