Ekonomi

24 Kasım’da öğretmenlere 1 maaş ikramiye açıklaması!

24 Kasım öğretmenler gününün yaklaşması ile birlikte öğretmenlere 1 maaş ikramiye ödenmesi gündeme getirildi. Öğretmenlerin ek ders ücretlerin yetersizliğini, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin sorunlarını meclis taşıyan Adana Milletvekili Orhan Sümer, 24 Kasım’da öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesi teklifinde bulundu.

Orhan Sümer’in tüm öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesi için mecliste yaptığı açıklama şöyle;

ÖĞRETMENLERE BİR MAAŞ İKRAMİYE SÖZÜ

Sayıştay raporuna göre 138 bin öğretmene ihtiyaç duyulurken Sayın Cumhurbaşkanının “20 bin öğretmen ataması yapacağız” açıklaması atama bekleyen öğretmenlerimizi üzmüştür. Ayrıca, öğretmenlerimizin kadro sıkıntısı, tayin problemleri, ek gösterge sorunları, ek ders ücreti sorunları, aile bütünlüğünü sarsacak çalışma koşulları; ücretli, kadrolu, sözleşmeli öğretmen ayrımından doğan sorunları devam etmektedir. Öğretmenlerin farklı sıfatlarla sınıflandırılmasına son vererek tüm öğretmenlerin kadrolu öğretmen olarak istihdam edilmesi gerekmektedir. Öğretmenlerimize her seçim döneminde verilen söz tutulmadı. 24 Kasımda bir maaş ikramiye verilmesi, 3600 ek gösterge hakkı bir an önce hayata geçirilmelidir.

Tüm zorluklara karşı, yılmadan geleceğimizi inşa etmek için eğitim mücadelesine devam eden öğretmenlerimizin sadece sözde değil, gerçekten baş tacı olduklarını hatırlatmak lazım.