Emlak

Ev alacaklar için AFAD flaş açıklama yaptı!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından ev almak isteyenler için çok önemli bir açıklama yapıldı. Özellikle ev alırken yapı güvenliğinin araştırılması konusunda tavsiyede bulunan AFAD yazılı açıklama yaparak, vatandaşların afetlerde zarar görmemesi için bu önerilere dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

Vatandaşlara ev alma ve kiralama süreci öncesinde mutlaka yapının araştırılması gerektiğini belirten AFAD, binaların afetlere dayanıklı olması gerektiğini vurguladı.

EN ÖNEMLİ BELGE YAPI RUHSATI

AFAD tarafından yapılan açıklamada en önemli belgenin yapı ruhsatı olduğuna dikkat çekti. Özellikle binanın olduğu alanın depremselliği ve zemin özellikleri dikkate alınarak, mevzuatlara uygun hazırlanan proje olduğu belirtildi.

Açıklamanın devamında “Yapı Kullanma İzin Belgesi”nin kolay bir şekilde sorgulanabileceği ifade edildi. Aynı zamanda inşa sonrasında binanın taşıyıcı sistemi ile ilgili resmi kurumlardan onay almadan hiçbir şekilde müdahalede bulunulmaması gerektiğinin altı çizildi.

DEPREME KARŞI GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

Açıklamanın devamında binanın depreme karşı güçlendirilmesi gerektiği belirtilerek şunlar belirtildi:

“Vatandaşlar, evlerinin ve iş yerlerinin bulunduğu binanın, mühendislik hizmeti almadan yapıldığını, malzeme ve işçilik açısından teknik gerekliliklere uygun olmadığını, özellikle beton kalitesinin çok düşük olduğunu ve deprem açısından risk taşıdığını düşünüyorsa yetkin ve yetkili kuruluşlarca incelenmesini sağlamalıdırlar. İncelemeler sonucunda binanın depreme dayanıksız olduğu anlaşılırsa en kısa sürede, depreme karşı güçlendirmeli ya da kentsel dönüşüm ile yenilenmelidir”

Vatandaşların mutlaka evlerini DASK, TARSİM ve özel sigortalar ile binanın konumu, manzarası ve büyüklüğünün yanı sıra yapı güvenliğinin mutlaka araştırılması gerektiği beliritldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir