Ekonomi

Resmi Gazete’de yayımlandı! Çiftçiye gübre desteği zamlandı!

5 Mart Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilere verilen gübre desteğinin iki katına çıkartıldığı duyuruldu. Buna göre katı, organik, organomineral gübre için verilmesi belirtilen 10 TL'lik destek 20 TL2ye çıkartıldı.

Çiftçileri yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Remi Gazete’de yayımlanan karara göre çiftçiye verilen gübre desteği ikiye katlandı. Konuyla ilgili karar, “2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı” adıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

İKİ KATINA ÇIKARTILDI

Çiftçilere verilen destek bu kapsamda 2 katına çıkartıldı. Buna göre Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında arpa, tritikale, yulaf ve buğday gibi ürünler için verilen 8 TL’lik destek 16 TL’ye yükseltildi. İşte verilen destekler ve zamlanmış miktarlar:

TARIM DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Tarımsal destekten yararlanmak isteyenlerin başvuruların nasıl yapılacağı merak konusu oldu. Başvuruda bulunmak isteyenlerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olunması gerekmektedir. Kaydı olan kişiler, bir dilekçe yazarak, Tarım İl ya da İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.

Kişinin yaptığı başvuru sonrasında incelemenin onaylı bulunması durumunda destek ödemesi alabiliyor. Başvuru şartları şu şekilde ifade edildi:

Çiftçi kayıt sistemine üye olmak

Dilekçe ile başvurmak

En az 1 dekar alana sahip olmak

50 dekardan fazla toprak varsa, toprak analizi yaptırılması

Belirtilen bu şartları taşıyanlar devletin verdiği destekten yararlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir