EkonomiGündem

Kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağında flaş gelişme!

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşanmak üzere. Mart ayı, milyonlarca çalışanın kaderini bağlayacak bir karar alınacak. Geçtiğimiz günlerde bu ay son defa kısa çalışma ödeneğinin verileceği belirtilmişti. Konuyla ilgili gelen bir son dakika haberine göre kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağının iki ay daha uzatılması beklenirken, kısa çalışma ödeneceğinde bir değişme olup olmayacağı önümüzdeki günlerde netleşecek.

İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin için yeni bir takvimin üzerinde çalışıldığı belirtildi. 2 düzenleme ise bu ayın 17’sinde sona erecek. Ancak kararın Nisan ya da Mayıs ayının ortasına kadar desteklerin devam etmesi yönünde olması muhtemel.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada bu ay son derece kısa çalışma ödeneceğinin verileceği ifade edilmişti. Bu kapsamda bu konuda da bir düzenleme yapılarak, uzatılabilir.

ÖDEMELER İŞSİZLİK FONUNDAN YAPILIYOR

Pandemi döneminde binlerce kişiye verilen destekler için İşsizlik Fonu kullanılıyor. İşveren primleri ve kamu desteklerinin primlerinden oluşan İşsizlik Fonu içerisindeki birikim 9 Şubat 2021 tarihi itibariyle 100 milyar TL’nin altına inerek 97,6 milyar TL’ye düştü.

İŞÇİYE NORMALLEŞME DESTEĞİ NE KADAR VERİLİYOR?

Pandemi döneminde işçiye normalleşme desteği olarak işverenlere günlük 44,72 TL ödeme yapılıyor. bu ödeme aylık olarak bin 314,56 TL olarak veriliyor. Gelen son bilgiye göre 1 Mart’ta atılmaya başlanan normalleşme desteği kapsamında istihdamı korumak adına verilen desteğin uzatılması masada ele alınacak konular arasında olabileceği belirtiliyor.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir