Genel

Soğuk hava ve yağış için tarih verildi! Yeni yağışlı bir sistem geliyor!

Gelen bir son dakika haberine göre Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi. Özellikle bugün Doğu Anadolu Bölgesi'nin kar, karla karışık yağmur ve ara ara sağanak yağışın etkili olacağını belirten MGM'den Türkiye geneli için tarih geldi.

Konuyla ilgili açıklama Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen tarafından yapıldı. Şen, yaptığı açıklamasında ülkemizin Batı bölgelerindeki kısımlar için Çarşamba gününü işaret ederek, “Çarşamba günü akşamından itibaren yeni bir yağışlı sistem geliyor” dedi.

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, yaptığı açıklamasında “Bu yağışlı sistem tekrardan Marmara’dan başlayarak yağmuru artıracak, bu arada sıcaklıklar da mevsim normallerinin altına düşecek” ifadesini kullandı.

Şen, hava durumuna ilişkin yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Mart ayı baharın ilk ayıdır normalde ama mevsimler değiştiği için baharın ilk ayı olamayacak. Önümüzdeki hafta Türkiye kış havasına devam edecek.

Bugünden itibaren Batı bölgelerimizde yağmur yağışı gidiyor, ama doğu bölgesinde kar yağışı devam ediyor. Sadece Salı günü ara veriyor.

Mart karı biraz daha fazla olur nemden dolayı. Yeni karın riski var. Eski karın üzerine yenisi yağınca çığ tehlikesi oluşuyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’da çığ riski var. Yağışlara baktığımız zaman mevsim normallerinin bir iki derece aşağısında gittiğini görüyoruz. Batı da

Batı’da yağışlar bitti ama İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Karadeniz’de yağışlar devam ediyor. Salı günü bir tek Akdeniz bölgesinde biraz yağmur var.

SICAKLIKLAR BURADA DÜŞECEK, BAZI BÖLGELERDE KAR BAŞLAYACAK

Çarşamba akşamdan itibaren yeni bir yağışlı sistem geliyor. Bu yağışlı sistem tekrardan Marmara’dan başlayarak yağmuru artıracak, bu arada sıcaklıklar da mevsim normallerinin altına düşecek. Perşembe’den itibaren devam edecek.

Eskişehir, Kütahya, İç Anadolu bölgelerinde, Doğu Anadolu Bölgesinde kar olacak.

Bu gece Hatay ve Osmaniye’de şiddetli yağış olabilir, Batı’da yağış bitti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir