Dünya

Moldova Cumhuriyeti COVID-19 aşı dağıtımına hazırlanıyor

Moldova Cumhuriyeti’nde, COVID-19 aşılarının ilk sevkiyatının gelişine hazırlık olarak benzeri görülmemiş bir hazırlık tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikat, ülkenin COVID-19 Aşı Küresel Erişim (COVAX) Tesisi aracılığıyla ilk aşı teslimatını öngören DSÖ’nün desteğiyle ulusal sağlık yetkilileri tarafından düzenlendi.

COVID-19 aşılarının yaygınlaştırılması için Ulusal Plana göre, Moldova Cumhuriyeti, aşıları nüfusun en az % 70’ine ulaştırmayı hedefliyor. COVAX Tesisi aracılığıyla ülke, nüfusunun yarısını temsil eden yaklaşık 1,7 milyon insanı kapsayacak kadar yeterli dozu güvence altına aldı. Toplam doz sayısının % 20’si Gavi COVAX Advance Market Commitment aracılığıyla karşılanacaktır. Bu yenilikçi finansman aracı, bağışçı tarafından finanse edilen güvenli ve etkili COVID-19 aşı dozlarına erişim sağlıyor ve bunların üçte biri tercihli fiyatlarla maliyet paylaşımı yoluyla satın alınacak.

Hazırlık kontrolü olarak ayrıntılı simülasyon

Simülasyon tatbikatı (SimEX), Ulusal COVID-19 Aşılama Odak Noktası ekibi, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı ve Ulusal Halk Sağlığı Ajansı tarafından yönetildi. Egzersizin amacı, sistemin COVID-19 aşısı dağıtımına hazır olup olmadığını test etmek ve aşı dağıtımını etkileyebilecek güçlü yönleri ve potansiyel zorlukları belirlemekti.

Tatbikat, Kişinev Uluslararası Havaalanında, özel bir nakliye dondurucusu kullanılarak başladı ve COVID-19 aşısının kabulü, dağıtımı ve idaresi için senaryolardan geçti. Bir sonraki adım, aşıların ulusal düzeyde aşı alımından ve dağıtımından sorumlu merkezi bir kurum olan Ulusal Halk Sağlığı Ajansının tesislerinde bulunan Ulusal Aşı Deposuna teslim edilmesiydi.

“COVID-19 aşılarının başarılı bir şekilde dağıtılması için etkili bir şekilde yönetilen bir tedarik zinciri çok önemlidir. Moldova Cumhuriyeti DSÖ Temsilcisi Dr. Igor Pokanevych, bunu başarmak için nakliye, depolama ve dağıtım sırasında tüm seviyelerde konuşlandırmaya hazırlık çalışmaları yapıldı ”dedi.

Egzersiz, DSÖ Avrupa Bölgesi’ndeki ülkelere COVID-19 aşılarının dağıtımı, dağıtımı ve uygulanmasına tam olarak hazır olmalarını sağlamak için DSÖ tarafından sağlanan kapsamlı operasyonel desteğin bir bileşenidir. Önümüzdeki haftalarda COVAX Tesisi aracılığıyla aşı almak üzere belirlenen ülkelerde simülasyon tatbikatları da dahil olmak üzere son hazırlık kontrolleri başlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir