Gündem

8 Mart günlük hava durumu tahmini! Meteoroloji il il duyurdu!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 8 Mart Pazartesi hava durumu tahminlerini hem il il hem de bölge bölge açıkladı. Yapılan açıklamalarda bazı bölgelerimize karın etkisini arttıracağı ve bu sebeple özellikle sabah ve gece saatlerinde vatandaşların dikkatli olması gerektiği belirtildi. Peki, bugün hava nasıl olacak? 81 il için açıklanan hava durumu tahmini ve detaylar..

Beklenen hava durumu tahminleri sabah erken saatlerde açıklandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmi web sayfasından elde edilen bilgiye göre uyarılar da peş peşe geldi. İşte günlük hava durumu tahmini ve Meteoroloji’nin açıklamaları..

MGM tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Osmaniye, Hatay ve Adıyaman çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Hatay, Osmaniye, Malatya, Elazığ ve Adıyaman çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Bingöl ve Muş’un yüksekleri, Ağrı ve Kars çevreleri ile Erzurum’un güney ve doğusunda yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır” ifadesi kullanıldı.

HAVA SICAKLIĞI VE RÜZGAR BİLGİSİ HAKKINDA

Hava sıcaklığına ilişkin yapılan açıklamada, kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, doğu bölgelerde 1 ila 3 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin edildiği belirtildi.

Rüzgara ilişkin, genellikle batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin edildiği ifade edildi.

UYARILAR PEŞ PEŞE YAPILDI

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Bingöl ve Muş’un yüksekleri, Ağrı ve Kars çevreleri ile Erzurum’un güney ve doğusunda yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

ZİRAİ DON UYARISI: sabah saatlerinde, Marmara ve Batı Karadeniz’de zirai faaliyetlerin devam ettiği yerlerde hafif zirai don riski beklendiğinden başta üreticilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir

BÖLGELERİMİZDE HAVA NASIL OLACAK?

MARMARA

Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

 

EDİRNE °C, 15°C

Parçalı bulutlu

 

İSTANBUL °C, 9°C

Parçalı bulutlu

 

KIRKLARELİ °C, 13°C

Parçalı bulutlu

 

KOCAELİ °C, 11°C

Parçalı bulutlu

 

EGE

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

 

A.KARAHİSAR °C, 11°C

Parçalı bulutlu

 

DENİZLİ °C, 15°C

Parçalı bulutlu

 

İZMİR °C, 14°C

Parçalı ve az bulutlu

 

MANİSA °C, 14°C

Parçalı ve az bulutlu

 

AKDENİZ

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinde Osmaniye ve Hatay çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 

ADANA °C, 20°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

ANTALYA °C, 19°C

Parçalı bulutlu

 

HATAY °C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde sağanak yağışlı

 

ISPARTA °C, 13°C

Parçalı bulutlu

 

İÇ ANADOLU

Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer buzlanma ve don ile birlikte sis ve pus olayı bekleniyor.

 

ANKARA °C, 9°C

Parçalı bulutlu

 

ÇANKIRI °C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

ESKİŞEHİR °C, 10°C

Parçalı bulutlu

 

NEVŞEHİR °C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

BATI KARADENİZ

Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

 

BOLU °C, 10°C

Parçalı bulutlu

 

DÜZCE °C, 13°C

Parçalı bulutlu

 

KASTAMONU °C, 8°C

Parçalı bulutlu

 

ZONGULDAK °C, 9°C

Parçalı bulutlu

 

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz kıyılarının yağmur ve sağanak yağışlı, iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis hadisesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

 

AMASYA °C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

RİZE °C, 6°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

 

SAMSUN °C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

TRABZON °C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerine kadaryağmur ve sağanak yağışlı

 

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle karla karışık yağmur ve kar, Malatya, Elazığ ve Şırnak çevrelerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Bingöl ve Muş’un yüksekleri, Ağrı ve Kars çevreleri ile Erzurum’un güney ve doğusunda yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın bölgenin güneydoğu kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don ile birlikte pus ve yer yer sis olayı bekleniyor. Bölgenin güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

 

ERZURUM °C, 1°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra güney ve doğu kesimlerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

 

HAKKARİ °C, 5°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

 

KARS °C, 0°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

 

VAN °C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ve Adıyaman çevreleri ile ilk saatlerde Kilis çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 

DİYARBAKIR °C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

 

GAZİANTEP °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

SİİRT °C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

 

ŞANLIURFA °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, zamanla aralıklı sağanak yağışlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir