Gündem

Herkesi yakından ilgilendiriyor! Kamuda yeni dönem başlıyor! Artık değişti!

Herkesi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Artık kamuda yeni dönem başlıyor. İşinde kusurlu olan memurun hatasından dolayı vatandaşlar artık mağdur olmayacak. Eğer memurun hatasından dolayı vatandaş zarara uğrarsa, bu zararı memur ödeyecek. Bu şekilde vatandaşların mağdur olmasının önüne geçilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 Mart tarihinde İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklayarak, müjdeleri eş peşe vermişti. Bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan hataların en aza indirilmesi için yeni bir dönem başlıyor. Doğacak olan maddi zararlar, kamu kurumları tarafından ödenecek. Meydana gelen zarar, ilgili kurum tarafından memurdan istenecek.

Hacettepe Üniversitesi Hukuk  Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rauf Karasu, herkesin merak ettiği İnsan Hakları Eylem Planı’nda tahkim uygulamasının yaygınlaşacağının altını çizerek, “Yargının iş  yükünün azalması için zorunlu Kurumsal Tahkim Merkezlerinin kurulması büyük önem  arz edecek” ifadesini kullandı.

“BAZI KAMU GÖREVLİLERİ ÖZENLİ DAVRANMAMAKTADIR”

Uzman isim, İnsan Hakları Eylem Planı içerisinde çok fazla gündemde olmayan ancak var olan birtakım konuların da yer alacağını belirterek, şunları söyledi:

“İnsan Hakları Eylem Planı’nda, kamu kurum ve kuruluşlarının işlem ve  eylemleri nedeniyle zarar gören kişilerin zararını kurum karşıladıktan sonra  kurumun bu zarara neden olan kamu görevlisine rücu edeceği (zararın ondan tazmin  edileceği) belirtiliyor. Bu konuyu Cumhurbaşkanımız da konuşmasında vurgulamıştı.  Yürürlükle olan mevzuatta rücu müessesesi olmakla birlikte bu, uygulamada pek  işletilmemekte ve zarar görene ödenen tazminat kusurlu kamu görevlisine rücu  edilmemektedir. Bu nedenle bazı kamu görevlileri, hukuka uygun hareket etme  konusunda özenli davranmamaktadır. Bu konunun İnsan Hakları Eylem Planı’nda yer  almasının uygun olacağı görüşümüzü Hacettepe Hukuk Fakültesi olarak Adalet  Bakanlığına ve Cumhurbaşkanlığına iletilmek üzere YÖK’e bildirmiştik. Bu  görüşümüzün Eylem Planı’nda yer alması çok yerinde olmuştur. Görüşümüzde her kamu  kurumunda bir Rücu Komisyonu kurulması zorunluluğunun getirilmesini önerdik”

“KUSURLU KAMU GÖREVLİSİNDEN TAHSİL EDİLECEKTİR”

“Komisyonun ilgili kamu görevlisini kusurlu bulması halinde kurumun bu  kamu görevlisine bir ay içinde rücu davası açma zorunluluğu getirilmelidir.  Örneğin bir kadroya atanması gereken bir kişinin atanmaması nedeniyle ilgili kişi  dava açıp davayı kazandığında bu kişi ilgili kadroya atanacaktır. Ancak bu kişi  bu işlemden doğan maddi zararını tazmin etmek için kuruma başvurduğunda, kurum bu  zararı ödemek zorunda kaldığında, ödediği bu tazminatı kusurlu kamu görevlisinden  tahsil edecektir. Bu düzenleme hayata geçtiğinde hak ihlallerinin önemli ölçüde  azalacağını düşünüyorum. Zira bu düzenleme ile kamu görevlileri bir işlem ve  eylem yapmadan önce daha fazla özen gösterecektir”

 

2 Yorum

  1. İnsan hakları eylem planı diyorsunuz sayın yetkililerim ya ben ne yapayım atanamadım insan hakları eylem planı diyosunuz ya o zaman bende diyorum madem insan haklarını savunuyosunuz puanları düşürün kpss yi düzenleyin sınavda hesap makinesi kullanmasına müsade verin lisansçılar olarak iş bulamıyoruz istihdam olamıyoruz yaşımız geçiyor yazık değilmi kpss emekçilerine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir