Ekonomi

Nakdi Ücret Desteği ödemeleri bugün yapılacak!

Binlerce kişinin merakla beklediği Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin bugün başlayacağı duyuruldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ödemelerin bugün hesaplarda olacağını duyurdu.

Şubat ayı Nakdi Ücret Desteği ödemeleri bugün vatandaşların hesaplarında olacak. Bakan Selçuk, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin 17 Mart 2021 itibariyle 2 ay boyunca uzatıldığını duyurdu.

ÖDEMELER BANKA HESAPLARINA YAPILACAK

Bakan Selçuk ödemelerin banka hesapları üzerinden yapılacağını hatırlatırken, ödeme bilgilerinin eksik ya da hatalı olması durumunda vatandaşların mağdur olmayacağını ve PTT üzerinden ödemelerini alabileceklerini belirtti.

“BUGÜN YAPIYORUZ”

Bakan Selçuk açıklamasında “Nakdi ücret desteği ödemelerini bugün yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNİN KESİLECEĞİ DURUMLAR

Nakdi Ücret Desteğinin kesileceği durumlar şu şekilde ifade edildi:

Nakdi ücret desteğinden yararlanılan dönemde, aynı veya başka bir işyerinde işe başlanması ve/veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınmaya başlanması halinde nakdi ücret desteği kesilir.

Ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan işçinin fiilen çalıştırıldığının tespiti halinde, işverene, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince idari para cezası uygulanır.

Fazla ve yersiz ödemeye sebep işverenlerden, ödenen nakdi ücret desteği, ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte tahsil edilir.

Ayrıca; 1/1/2019-17/4/2020 aralığında 4857 sayılı Kanunun 25/(II) numaralı bendinde belirtilen sebepler dışında hizmet akdi sona erenler ile özel sektör işyerlerinde 2019/Ocak ila 2020/Nisan dönemlerinde en az çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilenlerden 1/12/2020 tarihinden itibaren işe başlatılıp ücretsiz izne ayrılanlar bakımından da yukarıda belirtilen esaslar geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir