Ekonomi

EPDK’dan akaryakıt açıklaması geldi!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından flaş bir akaryakıt açıklaması geldi. Yapılan açıklamada EPDK, akaryakıt alacak vatandaşların akaryakıt kalitesinin her lisanslı bayide aynı olduğunu ifade ederken, ucuz olanın alınması konusunda tavsiyede bulundu.

Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, bazı akaryakıt firmalarının gizli zam yaptıkları ifade edilmişti. EPDK, belirtilen söz konusu şirketlerle ilgili inceleme başlattıklarını ifade ederek, akaryakıt alacak vatandaşlar için dikkat edilmesi gereken hususlar aktarıldı.

HER LİSANSLI BAYİDE AYNI

EPDK tarafından yapılan açıklamada akaryakıt fiyatlarının her lisanslı bayide aynı olduğunu ifade ederek, lisanslı bayilerde satılan akaryakıtların kalitelerinin şehirlerine göre değişkenlik göstermediği belirtildi.

UCUZ OLANI TERCİH EDİN

Akaryakıt alacak vatandaşların bu sebeple ucuz olanı tercih etmesi gerektiğini belirten EPDK, akaryakıtı 1 kuruş daha ucuza almanın ekonomiye 300 milyon TL katkı sağlayacağına dikkat çekti.

“GİZLİ ZAM YAPAN BAŞKA ŞİRKETLER VARSA EN KISA ZAMANDA ONLARI TESPİT EDECEĞİZ”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kullanmıştı:

“Eşel mobil sistemi fırsat bilinerek tüketicilerin mağdur edilmesine, sektörün zehirlenmesine göz yummayız. EPDK olarak kar oyunlarına izin vermeyiz. Büyük hacimli bütün dağıtım şirketlerinden gerekli bilgileri istedik ve ilk tespitler doğrultusunda bazı dağıtım şirketleri hakkında hemen inceleme başlattık. Elbette burada incelememizin muhatabı olanlar tüketicilerimizi mağdur eden, sektörümüze zarar veren şirketler olacak. Hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzü korumak için kanunla belirlenmiş yetkilerimizi kullanmakta bir an olsun tereddüt etmeyiz. Kar oyunlarına kalkışan, gizli zam yapan başka şirketler varsa en kısa zamanda onları da tespit edip gereken adımları atacağız.”