Gündem

Vaka sayılarının azalmadığı Edirne’de flaş karar! 2 hafta boyunca kapalı olacak!

Koronavirüs salgını kapsamında açıklanan risk haritasında Edirne'de düşüş göstermeyen vakalar sebebiyle yeni bir kararın alındığı duyuruldu. Salgında çok riskli (Kırmızı) iller kategorisinde olan Edirne'de yeni kararlar alındı. buna göre kent genlinde çay ocaklarının faaliyetlerine 2 hafta boyunca ara verildi.

Edirne’de yoğunluk yaşanması sebebiyle cadde ve sokak girişlerine sınırlama getirildi. Ekipler, cadde ve sokakların girişlerine demir bariyerler koyarak kapatırken, kent genelindeki çay ocaklarının faaliyetleri durduruldu.

Konuyla ilgili vatandaşlara yapılan anonslarda ise şu ifadeler kullanıldı:

“Koronavirüs salgınıyla mücadelede kontrollü sosyal hayat dönemindeyiz. Lütfen, rehavete kapılmayalım, tedbiri elden bırakmayalım. Maske takmaya, sosyal mesafe kurallarına uymaya dikkat edelim”

İLK 5’TE

Açıklanan risk tablosunda 2 Mart’ta 107,43 olan vaka sayısı geçtiğimiz hafta 180,01’e yükselmesi, durumun ciddiyetini bir kere daha ortaya koydu. Duruma el atana İl Hıfzıssıhha Kurulu üyeleri yeni kararları açıklandı. Buna göre kent genelindeki Saraçlar Caddesi ve Çilingirler Caddesi’ne girişlere sınırlama getirildi.

Aynı zamanda Saraçlar Caddesi’ne sadece 4 metrekareye 1 kişi olarak sınırlandırıldığı duyuruldu. Artık ikinci bir duyuruya kadar caddelere girişlerde HES kodu uygulaması getirilecek.

2 HAFTA ARA VERİLDİ

Aynı zamanda tedbirler kapsamında Edirne’deki çay ocaklarının faaliyetlerine geçici olarak ara verildi. Bugünden itibaren 2 hafta boyunca kapalı olacak çay ocakları için alınan karar, Edirne Kahveciler Odası’nın üyelerine duyuruldu.