Gündem

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir ilk! Öğrencilerin okul dışına çıkmaları yasaklandı!

Son dönemlerde artış gösteren koronavirüs salgınında yüksek riskli iller arasında olan Sinop'ta bir karar alındı. Türkiye genelinde bir ilk olarak belirtilen karara göre valilik, öğrencilerin okulda oldukları süre içerisinde dışarıya çıkmalarının kısıtlandığını duyurdu.

Çok yüksek riskli iller arasında olan Sinop’ta il ve ilçe girişlerine 24 saat boyunca HES kodlu denetim yapılmasına karar verdi. Alınan bu kararlarla birlikte, il genelinde vakaların düşürülmesi hedefleniyor.

VAKA SAYISI YÜZDE BİNDE 314,15

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı’nın açıklamış olduğu haftalık verilere göre 100 binde 314,15 vaka sayısına sahip olan Sinop’tan flaş bir karar alındığı duyuruldu. İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı bazı ek kararlar haberimizde..

AÇIKLAMA YAPILDI

Konuyla ilgili valilik tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada alınan kararlar şu şekilde ifade edildi:

“İlimiz genelinde binaların önü ve girişlerinde iki veya daha fazla kişinin bir arada oturarak ya da ayakta durarak sohbet etmesi, çay ve sigara içilmesi gibi sosyal mesafenin ihlal edildiği kalabalığa sebep olabilecek ayaküstü sohbetlerin yapılmaması için, Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından gerekli uyarıcı bilgilendirmenin yapılmasına karar verilmiştir. Kurulumuzca ayrıca il ve ilçe girişlerinde 24 saat süreyle HES kodu sorgulaması yapılmasına, öğrencilerin de okulda bulundukları süre içinde okul dışına çıkmamaları karara bağlanmıştır”

DENETİMLERE DEVAM EDİLECEK

Yapılan açıklamanın devamında vaka sayılarının azaltılması adına kent genelinde ilgili kuruluşlara çeşitli bilgilendirmeler yapılacağı ve kolluk kuvvetlerince denetimlerin sıklaştığı ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir