Ekonomi

İkinci el araçlarda dev değişiklik! Yeni dönem başlıyor!

İkinci el araç almak isteyen herkesi yakından ilgilendiren önemli bir değişiklik yaşandı. Bakanlık harekete geçerek, yeni düzenlemenin getirileceğini duyurdu. Hazine Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan kanunun taslığına göre ikinci el araçların noterdeki alım satım işlemlerinde binde 5 oranında vergi uygulanacak.

İkinci el araçlarda yeni düzenleme geliyor. Ekonomik konularda çeşitli düzenlemeler hazırlanmaya devam ediyor. Bir düzenleme de Hazine Maliye Bakanlığı tarafından ikinci el araçlar için yapılacak. Taslağa göre bir seferliğine mahsus araç alım satımında harç alınması yönünde..

500 TL HARÇ

Yapılması planlanan düzenlemeye göre araç alım satımda şu anda taraflardan noter ücreti dışında herhangi bir ücret alınmıyor. Düzenlemenin uygulanmaya başlanması ile birlikte, gayrimenkul alım satımlarındaki tapu harcı gibi ikinci el araç alım satımlarında da alım satım bedelinin alınması planlanıyor.

Buna göre alınması planlanan harç, bir aracın ilk sahibindeki noterdeki ikinci el satışı sırasında ödenecek. Aracın değeri 100 bin TL ise, 500 TL, 200 TL ise bin TL harç alınacak.

MECLİS’TEN GEÇMESİ BEKLENİYOR

Hazırlanan taslağın önümüzdeki günlerde Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Meclis’ten geçmesi durumunda, ikinci el araç piyasasında olabilecek durumlar hakkında sektör temsilcileri değerlendirmelerde bulundu.

“7 MİLYON ADET SATIŞI ÖNGÖRÜYORUZ”

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre satışların ivme kazanacağını düşünüyoruz. Yılın ikinci yarısında ise, faiz indirimleriyle birlikte tüketicilerin finansmana erişiminin artmasını ve otomobile olan talepte güçlü bir yükseliş görmeyi bekliyoruz. İkinci el otomobil ve hafif ticari araç pazarında 2021 yılı sonunda 7 milyon adet satış gerçekleşeceğini öngörüyoruz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir