EkonomiGündemPersonel Alımı

Bakan Varank müjdeyi verdi! 2 bin kişiye istihdam fırsatı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından herkesi heyecanlandıran çok önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, geçtiğimiz aylarda müjdesi verilen akıllı telefon markası Xiaomi'nin ülkemizde fabrika kuracağının duyurulmasından sonra 2 bin kişi istihdam fırsatının sunulacağı duyuruldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Varank, “(Xiaomi’nin Türkiye’deki fabrikası) Burada tam kapasiteyle üretime geçildiğinde 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak. Önümüzdeki aydan itibaren bu fabrikada üretilen telefonlar, Türkiye’de satılmaya başlayacak” ifadesini kullandı.

Bakan Varan, Xiaomi’nin akıllı telefon üretimi için test çalışmalarının yapıldığı İstanbul Avcılar’daki tesisi ziyaret etti. Burada önemli açıklamalarda bulunan Bakan Varank, şu ifadeyi kaydetti:

“Özellikle global teknoloji firmalarının Türkiye’de akıllı telefon pazarına yatırım yapmaya başladıklarını daha önce konuşmuştuk. Tüm Türkiye’nin aslında merakla beklediği bir husustan bahsediyoruz. Xiaomi telefonlarının üretildiği ve önümüzdeki dönemde üretileceği Avcılar’daki fabrikayı ziyaret ediyoruz. Bildiğiniz gibi Xiaomi bir global teknoloji firması. Şu anda marka olarak dünyada en üst sıralara tırmanan, dünyanın en güçlü firmaları arasında yer alan Çin menşeli bir firma. İşte Xiaomi artık telefonlarını Türkiye’de üretmeye başlıyor”

2 BİN KİŞİYE İSTİHDAM FIRSATI

Bakan Varank, yaptığı açıklamasının devamında tesislerde yıl içerisinde 5 milyon telefon üretme kapasitesine ulaşabileceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Tabii ki global teknoloji firmalarının Türkiye’ye yatırım yapmasından, Türkiye’ye ilgi göstermesinden oldukça memnunuz. Tabii ki onlara şu tavsiyede bulunuyoruz; Türkiye’ye geldiğinizde lütfen yerli tedarikçilerle de görüşmelerinizi yapın. Kendi tedarik zincirlerinize Türkiye’deki yerleşik tedarikçileri de katmaya çalışın ve elbette Türkiye’den ihracatı da hedefleyin”

“Türkiye önemli bir pazar. Özellikle akıllı telefon anlamında 10 milyonun üzerinde telefonun satıldığı bir pazar. Hem bu pazarda iddialı bir şekilde bulunmak hem de Türkiye’deki yaptıkları üretimle dünyaya bu telefonları satabilmek global markalar açısından önemli. İnşallah burada tam kapasiteyle üretime geçildiğinde yani yıllık 5 milyon telefon kapasitesine ulaşıldığında da 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak. Hem Xiaomi hem Salcomp’un temsilcileri benimle beraber. Kendilerine çok teşekkür ediyorum”

“Burada özellikle know-how transferiyle kendi mühendislerimizin, teknisyenlerimizin de yetişmesine katkı sağlıyorlar. İnşallah global teknoloji firmalarını Türkiye’ye daha fazla çekmek, beraber Türkiye’de ortaklıklarının önünü açmak için de biz hükümet olarak önümüzdeki dönemde desteklerimizi teşviklerimizi sürdüreceğiz. Sadece üretim değil Ar-Ge alanında da bu firmaların Türkiye’ye yatırım yapma niyetleri var. İnşallah o yatırımlarını da Türkiye’ye çekmeyi başaracağız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir