Genel

Çamur yağışı başlıyor! “1 – 2 gün evden çıkmayın!” uyarısı geldi!

Meteoroloji'den gelen son bilgiye göre Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımı bugünden itibaren etkisini gösterecek. Özellikle yağmur yağacak bölgelerde çamur yağışının olacağı öngörülürken, konuyla ilgili uzman isimden, "1-2 gün evden çıkmayın" uyarısı geldi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, yaptığı açıklamasında “Yağmurdan sonra açık bir hava bile olsa en az 1-2 gün evde kalmanın çok büyük faydası olduğunu düşünüyorum” diyerek vatandaşları uyardı.

UYARI YAPILDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamasında Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımının beklendiğini açıkladı. Özellikle Şanlıurfa ve Mardin’in güney kesimlerinde toz taşınımı hava kalitesi ve görüş mesafesinde düşüşün yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulunan Genel Müdürlük, vatandaşların tedbirli olması gerektiğini belirtti.

HAVA AÇIK OLSA BİLE 1 – 2 GÜN EVDE KALINMALI

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit konuyla ilgili yapığı değerlendirmelerinde şu ifadeleri kullandı:

“Sahra Çölü’nden gelen toz fırtınasının Türkiye’yi etkisi altına alması bekleniyor. Aynı zamanda yağmur da bekleniyor. Dolayısıyla yağmur yağdığı zaman bu toz fırtınası maalesef yeryüzüne çamur olarak sirayet edecektir. Bu durum arabalarda ve belli yerlerde kirlilik yaratma dışında aynı zamanda sağlık için önemli sorunlar oluşturabilir”

“Yağmur yağan yerlerde yağmurla beraber bu tozun aşağı inmesi ve etkisinin geçmesi, diye bir şey düşünülebilir ama öyle değildir. Bu toz fırtınası ya da tozun o bölgede birikmesi bazen uzun süreli, yağmurdan sonra da devam edebilecek şekilde kendi etkisini gösterebilir. Onun için yağmurdan sonra açık bir hava bile olsa en az 1-2 gün evde kalmanın çok büyük faydası olduğunu düşünüyorum. Kar yağışında toz bulutu etkisini daha da azaltacak ama bu demek değildir ki bu zararsızdır”

RAHATSIZLIĞI OLAN KİŞİLERİN ÇOK DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR

Açıklamalarına devam eden Şenyiğit, yaptığı açıklamasında tozun akciğerlere girmesinin birtakım hastalıkları tetikleyebileceğinin altını çizerek, vatandaşları şu sözlerle uyardı:

“Yağmurun olmadığı yerlerde toz fırtınası olduğu zaman, tabi bunun derecesi çok önemli, özellikle gözün görmeyeceği şekilde, çok yoğunsa sağlığa etkisi daha fazlayken, daha az toz hareketi de sağlığa daha az zarar verebilir. Ne yapabilir bu? Özellikle astımı olan, KOAH’ı olan, solunumsal hastalığı olan ve alerjik hastalığı olan kişilerin çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bu tozun burundan veya ağızdan akciğere girmesiyle kendi hastalıkları tetiklenebilir. Onun için o hastalardan rica ediyorum; bu tür durumlarda eğer toz fırtınası varsa mümkünse dışarı çıkmayın, havanın güzelliğine kanmayın; çünkü hastalığınız tetiklenebilir ve atak geçirebilirsiniz. Evde kalmanızın çok büyük faydası var. Toz yoğunluğunun çok fazla olduğu yerlerde mutlak surette dışarı çıkılmaması lazım; kapıların kapatılması, pencerelerin kapatılması lazım ve havalandırmanın yapılmaması lazım”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir