Ekonomi

İkinci el araç fiyatları yükselecek! Sebebi açıklandı!

Koronavirüs salgını döneminde fiyatların zirve yaptığı ikinci el araç piyasasında son aylarda fiyatlar bir anda dibi gördü. İkinci el araçların fiyatlarının düşmesine rağmen satışların bir türlü olmaması, araç sahiplerini tedirgin ederken, vatandaşlar fiyatların daha da düşmesini bekliyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada ikinci el piyasasında fiyatların yükseleceği belirtildi. Çok sayıda dev otomobil firmaları, çip tedarikinde sıkıntı yaşaması sebebiyle, üretimlerini durdurmaya başladı. Buna göre çip kıtlığı yüzünden 700 bine yakın daha az araç üretimi yapılacağı ve üreticilerin gelir kaybının ise 60 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.

YENİ BİR KRİZ Mİ YAŞANACAK?

Tüm dünyada etkisini hızlı bir şekilde gösteren koronavirüs salgını, geçtiğimiz yıl üretimlerde duraksamaya neden oldu. Alınan tedbirlerle normalleşme sürecine girilmesiyle ortaya çıkan talebi karşılamaya başlarken, çipler yeni bir krize neden olacak.

KISA VADEDE ÇÖZÜM GÖZÜKMÜYOR

Çip krizinin çözülmesine ilişkin önümüzdeki dönemlerde herhangi bir çözümün görülmediği ifade ediliyor. Tayvan merkezli, Taiwan Semiconductor Manufacturing ve United Microelectronics gibi büyük çip üreticilerinin üretim ağını geliştirmesine rağmen, krizin yıl geneline yayılacağı ifade ediliyor.

İKİNCİ ELDE FİYATLAR ARTABİLİR

Durum bu şekilde olunca, ikinci el araçlarda fiyatların aratabileceği ifade ediliyor. Konuyla ilgili İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel çip krizinin büyümesi ve geçtiğimiz yıldaki senaryoya benzer bir tablonun ortaya çıkması durumunda fiyatların ikinci elde artabileceği belirtiliyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir