Gündem

Koronavirüs yasakları geri mi geliyor? Her şey o tarihe bağlı!

Bir dönem ciddi derecede düşüş gösteren ancak son zamanlarda 15 bin bandında seyreden koronavirüs vakalarını görenler kısıtlamaların gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Konuyla ilgili uzman isimden yapılan bir açıklama herkesi tedirgin etti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı tarafından flaş bir açıklama yapıldı. Uzman isim, yapmış olduğu açıklamasında vaka sayılarının Mart sonunda 15 bin, Nisan ayında 20 bin civarında olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

15 MART KRİTİK TARİH

15 Mart’ın kritik bir tarih olduğunun altını çizen Doç. Dr. Ümit Savaş, yaptığı açıklamasında, “Mart ayının 15’inden sonra günlük vaka sayılarımız 15 bine, Mart ayı sonu Nisan ayı başında 20 binleri bulabilir. Mart ayının 15’i bizim bu süreçteki rakamlarımız için aslında çok belirleyici olacak” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE GENELİNDE VAKA SAYILARI BİRAZ DAHA ARTACAK

Savaşçı, artan vaka sayılarına ilişkin yaptığı değerlendirmesine şu ifadeleri kaydetti:

“Sahadaki verilerimize göre ve Türkiye geneline baktığımızda aslında aşılanma başarıya ulaşsa da rehavet daha baskın geldiği için Türkiye genelinde vaka sayıları biraz daha artacaktır. Ama halkımız korku ve paniğe sevk olmasın. Çünkü bu da rehaveti ekstra tetikliyor. İnsanlar bıkkınlığa düşüyor. Gerekli tedbirlere uyalım ve tedbirlere uydukça Türkiye genelinde gerçekten il bazında çok ciddi başarılara ulaşacağımızı düşünüyorum”

3 – 4 AY DAHA DEVAM EDERSEK..

Vatandaşların rehavete kapılmadan mücadele 3-4 ay daha devam etmesi durumunda, ülkece başarıy ulaşılacağını söyleyen uzman isim, “Bizim hastanemizde de Güney Afrika, Brezilya, İngiltere mutasyonu vakalarımız var, mutasyonlar da biraz tetikliyor. Dolayısıyla korkmadan, endişe etmeden, rehavete kapılmadan bu mücadelede 3-4 ay daha devam edersek, ülke olarak başarıya ulaşabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir