Ekonomi

Açıklama geldi! Gıda fiyatları değişiyor!

Özellikle pandemi döneminde artış gösteren gıda fiyatlarından şikayetçi olan vatandaşlara sevindiren haber geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün canlı yayında herkesin merakla beklediği yeni ekonomi reform paketine ilişkin detayları aktardı.

Erdoğan’ın kamuoyu ile paylaştığı detaylar, gıda fiyatlarını da yakından ilgilendiriyor. Yapılan açıklamada gıdada erken uyarı sistemi ve fiyat istikrar komitesinin kurulacağı duyuruldu.

“ERKEN UYARI SİSTEMİ KURUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Öncelikli gündem maddelerimizden birisi de enflasyonla mücadele  olacaktır. Hedefimiz tek haneli düşük enflasyon oranlarına ulaşmaktır.  Yatırımlarda öngörülebilirliği azaltan, vatandaşımızın günlük hayatına olumsuz  etkileri olan enflasyonla mücadeleyi ilk kez vermiyoruz. Biz bir dönem yüzde  100’leri geçen enflasyonu son olarak yüzde 30’lar civarından alıp tek hanelere  düşürmüş bir yönetimiz. Enflasyondaki yükselmenin hem yapısal hem de dönemsel  sebepleri vardır. Küresel gıda fiyatlarındaki yükselişe biraz önce değinmiştim.  Ülkeler bu sene dünya genelinde beklenen kuraklık ve salgının sürüyor olması  sebebiyle gıda stoklarını artırma eğilimindeler. Bu durum gıda fiyatlarında  öngörülebilirliği azaltıyor, Gıda Komitesinin politika önerilerini  şekillendirebilmesini ve piyasanın etkin çalışabilmesini temin için veri akışını  sağlayacak bir erken uyarı sistemi kuruyoruz. Erken uyarı sistemi üzerinden  özellikle üretim, toptan ve perakende aşamasında gıda zincirinin tamamı anlık  olarak takip edilerek raporlanacaktır. Sistemin getirdiği anlık veri akışı  sayesinde karar alma hızımız artacaktır”

FİYAT DALGALANMALARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN..

Gıdada meydana gelen israfın ve kaybın azaltılması için de harekete geçildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı, “Büyük bir üzüntüyle belirtmek  isterim ki ülkemizde yılda 19 milyon ton gıda israf ediliyor. Üretilen sebze ve  meyvelerin en az yüzde 25’i, çeşitli sahalarda israf oluyor. Hizmet sektöründe  işletme başına israf, yılda 4 tonun üzerindedir. Bu gidişata dur demek için  harekete geçiyoruz. Tarlada ve hallerde kalan taze meyve ve sebzeleri piyasaya  kazandıracak mekanizmalar geliştiriyoruz. Bu ürünleri dijital tarım pazarına  dahil ederek hızla alıcılarla buluşmasını sağlıyoruz. Dijital tarım pazarı  sayesinde her ölçekteki çiftçi, ürünü için pazar bulabilecek, tüketici ve esnaf  da istediği kalitede ürün tedarik edebilecektir. Sebze ve meyvede zayiatı azaltan  soğuk zincirleri daha fazla destekliyoruz. Gıda bankacılığı sistemini cazip hale  getirerek yaygınlaştırıyoruz. Tarımsal üretimde öngörülebilirliği artırmak ve  fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için, sözleşmeli tarım mekanizmaları  geliştiriyoruz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir