Kültür-sanat

Ünlü yönetmen Ertem Göreç hayatını kaybetti!

Gelen bir son dakika haberine göre ünlü yönetmen Ertem Göreç hayatını kaybetti. 1960'lı yıllarda Türk sinemasına önemli izler bırakan ünlü yönetmen 90 yaşında vefat etti.

Acı haber bugün Film Yönetmenleri Derneği’nin sosyal medya hesabı üzerinden yapıldı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada Göreç’in vefatı şu sözlerle duyuruldu:

“Film Yönetmenleri Derneğinin kurucusu ve onur üyesi olan Türkiye sinemasının değerli yönetmeni Ertem Göreç aramızdan ayrılmıştır. Uzun süredir Kartal Yakacık’taki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yaşam Evi’nde kalmakta olan Ertem Göreç’in vasiyeti üzerine naaşı tıp fakültesine verildi”

Yönetmen Mesut Uçakan, acı habere ilişkin şu sözleri kullandı:

“Ertem Göreç… Centilmen bir yönetmen, sıcak bir dosttu. Günü doldu, onu da aldılar bu yalancı dünyadan. Bu kadar elle tutulur bir ölümü görür de senin yalanlarına nasıl hala meftun olur insanlar ey dünya? Rabbim rahmetiyle muamele buyursun”

Sinema yazarı Suat Köçer de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, “Şu sıra ne çok kayıp duyduk. ‘Otobüs Yolcuları’ ve ‘Karanlıkta Uyananlar’ gibi önemli filmlere imza atan, yönetmen Ertem Göreç, dün vefat etmiş. Ölümünün sessizliği ayrıca üzücü. Allah rahmet eylesin” ifadesini kullandı.

Sinema yazarı Barış Saydam ise acısını, “Ertem Göreç dün gece vefat etmiş. Herkes yönetmenliğini bilir Ertem Hoca’nın. Ama Türk sinemasının hafızalarından biriydi. Tüm sektörü, Yeşilçam kültürünü, o dönemi dinleyecek kimsemiz kalmıyor yavaş yavaş. Bir dönem tamamen kapanıyor” ifadeleriyle dile getirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir